Централната банка на Аржентина издаде директива до доставчиците на платежни услуги, в която ги призова да преустановят поддръжката на криптовалути.
Според Централната банка на Аржентина (Banco Central De La Republica Argentina – BCRA) на тези доставчици вече е забранено да извършват или съдействaт в транзакции, включващи дигитални активи, включително криптоактиви, които нямат регулация от съответния национален орган и разрешение от BCRA.
Това действие на централната банка, целящо да попречи на платежните приложения да предлагат крипто услуги, съвпада с продължаващата девалвация на валутата на страната.
Аржентинското песо претърпя значителен спад, като на базата на одобрения от правителството обменен курс то се понижи с над 98% спрямо щатския долар.
Съобщенията обаче сочат, че обменният курс на черния пазар, който обикновено се използва от аржентинците, е почти два пъти по-слаб от официалния курс, признат от правителството.
От друга страна Биткойн (BTC) достигна рекордно високи стойности, когато се оценява в аржентински песо.
Мотивът на централната банка за тази забрана е да се намалят потенциалните рискове, свързани с използването на криптовалута за гражданите.
BCRA възнамерява с тази мярка да установи последователни правила, които доставчиците на платежни услуги и финансовите институции трябва да спазват.
Подобни ограничения вече са наложени на финансовите институции от май 2022 г., както беше съобщено чрез Съобщение A 7506.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.
Пет големи банкови асоциации настояват Службата на валутния контрольор (OCC) да забави одобрението на нови национални тръстови банкови лицензи за компании за дигитални активи, включително Ripple, Fidelity Digital Assets, National Digital TR CO и First National Digital Currency Bank.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.