Аржентина се насочва към регулиране на бързо разрастващия се сектор на криптовалутите с нов закон, чиято цел е да се справи с прането на пари и други рискове.
В страната се наблюдава сериозна крипто активност, като през изминалата година транзакциите са на стойност $85.4 милиарда, което се дължи на високата инфлация и слабата местна валута.
Неотдавнашният фискален пакет включва данъчна амнистия за физически лица, които разкрият активи на стойност до $100,000, включително криптовалути. Очаква се тази мярка да помогне на Аржентина да спази изискванията на Специалната група за финансови действия (FATF) и да избегне включването ѝ в сивия списък, което може да повлияе на чуждестранните инвестиции и икономическата стабилност.
Роберто Силва от Националната комисия по ценните книжа посочи, че тази инициатива е първата стъпка в крипто регулирането, като бъдещите правила вероятно ще бъдат приведени в съответствие с тези в САЩ.
Освен това Lemon Cash, основна крипто борса в Аржентина, актуализира платформата си, за да позволи на потребителите доброволно да докладват за своите активи.
Неотдавнашните усилия на аржентинското правителство включват репресии срещу престъпления, свързани с криптовалути, което доведе до множество арести и обиски. През октомври е планирана среща на длъжностни лица с FATF, за да се обсъди напредъкът на Аржентина в борбата с финансовите престъпления.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.