Правителството на Аржентина, ръководено от Алберто Фернандес, е изправено пред уникална ситуация поради недостига на щатски долари в резервите на аржентинската централна банка.
Вследствие на това то взе безпрецедентно решение да изпълни задължение за плащане към Международния валутен фонд (МВФ), като използва китайски юани и специални права на тираж (СПТ), които се считат за валута на МВФ и резервен актив, съставен от кошница от основните световни валути.
Според информацията общият размер на плащането възлиза на около $2.7 милиарда, като $1 милиард са платени в юани, а $1.7 милиарда в СПТ.
Това е първият случай, в който администрацията на Фернандес използва свободно налични юани, получени чрез валутен обмен с Китай, за да извърши плащания към международната организация.
Макар че първоначално намерението на тези средства е било да се финансира вносът от Китай, официалните лица са предвидили потенциалните им алтернативни приложения.
В официално изявление Министерството на икономиката, ръководено от кандидата за президент Серхио Маса, потвърди, че юнските падежи са били уредени с използване на СПТ и юани вместо с щатски долари.
МВФ също потвърди и прие този начин на плащане, тъй като преговорите за преструктуриране на дълга между Аржентина и МВФ продължават.
Предвид сериозното въздействие на продължителната суша върху селскостопанския сектор, който е основният икономически двигател на Аржентина, аржентинският екип поиска преразглеждане на договорените с МВФ цели за 2022 г. Загубите, понесени вследствие на сушата, се оценяват на $20 милиарда.
Струва си да се отбележи, че тези преговори се провеждат в условията на продължаваща предизборна кампания, като Маса изпълнява едновременно функциите на министър на икономиката и на предварителен кандидат на перонисткото движение в президентската надпревара. Предвижда се на 13 август в страната да се проведат първични избори, а на 22 октомври – общи избори.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.