Холандската полиция арестува основателя на стартъпа за разработка на блокчейн игри, Komodore64, който твърди, че е събрал 78 милиона евро ($86 милиона) от инвеститори.
Komodore64 – който стартира през юни с цел да създаде игрова платформа, в която транзакциите да се проследяват на блокчейн – се оказа измамна схема, която измами както инвеститорите, така и собствените си служители. Проектът и неговата родна криптовалута K64, които според съобщенията са осигурили инвестиции за около $86 милиона, са обявили фалит.
Твърди се, че основателят на Komodore64, Сам Н., е примамвал инвеститорите, твърдейки, че проектът е събрал средства от „известна инвестиционна компания“ – американската компания за управление на инвестиции Goldman Sachs – когато всъщност група от лица се представиха за делегация от инвестиционната компания.
Служителите на компанията твърдят, че партито за стартирането е струвало десетки хиляди евро, но нито доставчиците, нито служителите са получили парите си. Служителите на Komodore64, подадоха заявления за несъстоятелност на компанията.
Нещо повече, кураторът на Komodore64, Джон Дулаарт заяви, че Макс Тесе, който по-рано е бил представен като съосновател на компанията, никога не е заемал тази роля. „Мисля, че Сам Н. го представи като такъв. Истинският съосновател е някой друг”, сподели Дулаарт.
Полицията залови Сам Н. в хотел, където според съобщенията той отседнал, защото се е чувствал застрашен от гневни инвеститори.
Това лято, Европол, съвместно с нидерландската полиция, регионалното звено за киберпрестъпност на Обединеното кралство, Eurojust и Националната агенция за престъпност на Великобритания, координира ареста на шестима души, заподозряни в кражба на криптовалути за над $27 милиона.
През май, холандската полиция арестува бившия предприемач Бари ван Мурик за измама, след като той предполагаемо е подмамил инвеститорите във фалшива операция за добив на Биткойн (BTC) от 23 милиона евро ($25 милиона).
Представяйки се за оператор на крипто ферма, Ван Мурик натрупал клиентски средства, като се твърди, че не е успял да закупи оборудване, вместо това е изразходвал парите за луксозни вещи.
Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на няколко физически и юридически лица, свързани с руска операция за пране на пари, която е използвала Tether (USDT) и други криптовалути за незаконни транзакции.
Дейвид Бренд и Густаво Родригес, вдъхновителите на крипто Понци схемата IcomTech, бяха осъдени съответно на 10 и 8 години затвор.
Алекс Машински, съосновател на Celsius Network, е признал обвиненията си в измама, свързани с ролята му за фалита на компанията.
Японска крипто борса прекратява дейността си, след като не успя да се възстанови от хакерската атака през май, при която бяха откраднати над $320 милиона в Биткойн.