Apple няма намерение да последва Facebook в създаването на собствена дигитална валута, заяви главният изпълнителен директор на компанията, Тим Кук.
Изказвайки се в интервю за френското медийно списание Les Echos на 4 октомври, Тим Кук потвърди, че Apple няма да пусне собствена дигитална монета.
„Наистина смятам, че валутата трябва да остане в ръцете на държавата. Не ми е приятна идеята, че частна фирма може да създаде модерна валута.“
В пространството за разплащания, Apple се стреми към пазарен дял с играчи като Visa, Mastercard и PayPal чрез своя Apple Pay.
И трите компании са се регистрирали да участват в Libra, въпреки разкритията тази седмица, че всеки от тези гиганти може да преусмисли партньорството си с Facebook по проекта.
Онези, които подкрепят децентрализираните криптовалути като Биткойн (BTC), критикуват начина, по който държавите и централните банки корумпират паричното предлагане и обезпечението с фиатни валути.
Кук допълнително отбеляза:
„Валутата, подобно на отбраната, трябва да остане в ръцете на държавите – това е в основата на тяхната мисия. Ние избираме свои представители, за да могат те да поемат отговорностите на правителството. Бизнесите не трябва да навлизат в това пространство.“
Както бе съобщено на 7 септември, изпълнителният директор на Twitter и Square, Джак Дорси, заяви, че няма планове за специфична за социалната мрежа криптовалута, отбелязвайки, че вместо това ще се съсредоточи върху популяризирането на Биткойн.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.