НАЧАЛО Биткойн

Антъни Помплиано: Сатоши Накамото трябва да спечели нобелова награда

03.09.2019 20:30 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Антъни Помплиано: Сатоши Накамото трябва да спечели нобелова награда

Американският инвеститор и съосновател на Morgan Creek Digital Assets, Антъни Помплиано, изтъкна, че Сатоши Накомото трябва да бъде удостоен с Нобеловата награда за мир за изобретяването на биткойн.

В Тwitter публикация от 3-ти септември, Помплиано сподели:

Сатоши трябва да спечели Нобеловата награда за мир. Най-накрая имаме валута, която може да приеме статут на световен резерв, без да се достига до насилие.

Предложението на Помплиано е изправено пред очевидно препятствие – именно легендарното изчезване на Накамото в края на 2010 г. – което предизвика почти толкова спекулации и пламен интерес, колкото криптовалутата, която той, тя или те измислиха на 31-ви октомври 2008 г. с публикуването на бялата книга на Биткойн.

Като оставим прагматичните съображения настрана, аргументът на Помплиано акцентира вярата сред много страстни защитници на криптовалутатите, че националните фиатни активи по същество са “подкрепени от насилие” – тяхната хегемония е основана на история на принуда, централизиран контрол на предлагането и монопол на властта.

През III-ти век китайският император Син Шъ Хуан е стандартизирал валутите на различни воюващи държави, произвеждайки първата обединена валута за империята, “бан лиен“.

След втората световна война, възходът на Америка като световната икономическа суперсила видя доларът да се трансформира в глобална резервна валута, което отразява превъзходството на страната.

Фиатни валути в несигурни времена

Като погледнем към 21-ви век, националните фиатни валути и резервната банкова система “изветряват“, засилвайки геополитическите шокове по целия свят.

Както бе съобщено само вчера, Аржентина вече възстанови контрол на капитала, ограничавайки свободата на гражданите и бизнеси да купуват чуждестранна валута. Все по-затруднената южноамериканска държава предприе тази стъпка, тъй като аржентинското песо (ARS) претърпя огромни загуби срещу основните фиатни валути като американския долар.

С изобретяването на децентрализираните криптовалути от последното десетилетие – както и последните новини, че технологичните гиганти като Facebook се опитват да създадат свои собствени мрежи за дигитални валути – валутният пейзаж и ръководителите на паричната политика са изправени пред неоспоримо безпрецедентни предизвикателства.

На фона на бурята породена от продължителната търговска война между САЩ и Китай, директорът на изследователското бюро на Народната банка на Китай наскоро изтъкна, че Китай обмислят да издадат своя собствена цифрова валута поради потенциално непосилната роля, която доларът на САЩ ще поеме в тандем с валутата на Facebook – Libra. Той написа:

Ако дигиталната валута е тясно свързана с щатския долар, това би могло да създаде сценарий, при който суверенните валути да съществуват съвместно с дигиталните, които са центрирани около щатския долар. Но по същество ще има един шеф, а именно американският долар и САЩ.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Base е най-доброто решение от втори слой според директора на Coinbase

По време на разговора на 2 май 2024 г. за печалбите на Coinbase за първото тримесечие, главният изпълнителен директор Брайън Армстронг обяви, че Base се очертава като водещото решение от втори слой по обем на транзакциите.

06.05.2024 1:00 2 мин. четене

Използва ли Китай изкуствен интелект, за да манипулира мнението на хората?

Докладите сочат, че Китай използва тактики на когнитивната война, за да формира обществени убеждения и мнения, без да прибягва до пряка военна конфронтация.

06.05.2024 0:00 2 мин. четене

ETFSwap (ETFS) набира $1 милион, за да застане начело на токенизираната търговия с крипто ETF

ETFSwap (ETFS) набра над $1 милион в текущото си ICO, за да оглави търговията с токенизирани ETF на крипто пазара. Това новаторско развитие за ETFSwap (ETFS) демонстрира нарастващия интерес и доверие към новия подход за предлагане на ETF активи на крипто потребителите.

05.05.2024 21:00 4 мин. четене

Защо сътрудничеството между Китай и Европа е толко важно за световната икономика

Завършването на железопътната линия Унгария-Сърбия, водещ проект на китайската инициатива „Пояс и път“ (BRI), обещава да облекчи умората от пътуването на Балканите.

05.05.2024 19:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.