Английската централна банка дава на компаниите срок до март 2025 г. да докладват за експозицията си към крипто активи.
Този ход, обявен от банковия орган за пруденциално регулиране (PRA), има за цел да събира подробна информация от компаниите за техните настоящи и бъдещи сделки с дигитални активи.
Събраните данни ще помогнат на Английската централна банка и на PRA да усъвършенстват подхода си към крипто активите, като оформят политики за оценка на свързаните с тях рискове и ползи. Данните също така ще позволят на регулаторните органи да наблюдават въздействието на криптовалутите върху финансовата стабилност.
От дружествата се изисква да оповестяват различни аспекти на своите крипто дейности, включително бизнес ангажираността си с дигитални активи, приходите, генерирани от тези дейности, и практиките за управление на риска. Освен това те трябва да очертаят начина, по който проследяват притежаваните от тях криптовалути, да идентифицират рисковете и да пояснят как планират да се справят с тях.
Според насоките на PRA всяко решение за ангажиране с крипто активи трябва да бъде съобразено с цялостната стратегия за риска на компанията и да бъде одобрено от висшето ръководство.
Тази директива следва предишната рамка на PRA, издадена през 2022 г., в която се признаваше, че компаниите все още не могат напълно да елиминират рисковете, свързани с нелицензираните блокчейни.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.