Регулаторните органи в Ню Йорк и Обединеното кралство обединяват усилията си, за да се справят с глобалния надзор на криптовалутите.
На 13 януари Департаментът за финансови услуги на Ню Йорк (NYDFS) и Английската централна банка (BOE) разкриха нова инициатива – Трансатлантически регулаторен обмен (TRE), която се фокусира върху създаването на единни стандарти за регулиране на дигиталните активи и платежните системи.
Програмата TRE, която стартира през февруари, въвежда обмен на служители, предназначен да насърчи международното сътрудничество. Експертите в областта на дигиталните плащания, блокчейн и криптовалутите ще работят в организациите на другия за най-малко шест месеца, като е възможно удължаване.
Целта на участниците е да се завърнат със свежи перспективи, за да подобрят регулаторните рамки на родните си институции.
Суперинтендантът на NYDFS Адриен Харис подчерта значението на изграждането на силни връзки между Ню Йорк и Лондон в подкрепа на иновациите и защитата на потребителите в един свързан финансов пейзаж. Сара Бридън, заместник-ръководителя на финансовата стабилност на централната банка на Анлия, похвали инициативата като възможност за укрепване на финансовата стабилност, като същевременно се развиват дигиталните финанси.
Това партньорство бележи значителна стъпка към хармонизиране на крипто регулациите в световен мащаб, тъй като двете институции обединяват експертния си опит, за да се справят със сложността на дигтиалната икономика.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.