Анализаторът на криптовалути Ноел Ачесън предупреди, че въпреки подкрепящата позиция на бившия президент Доналд Тръмп по отношение на дигиталните активи, неговите икономически политики могат да окажат негативно влияние върху крипто пазара.
Ачесън подчертава, че политиките на Тръмп, включително намаляването на данъците, митата и стремежът към отслабване на долара, могат да доведат до по-висока инфлация, което може да противодейства на типичните предимства, с които криптовалутите се ползват в условия на ниска инфлация и ниски лихвени проценти.
Републиканските предложения като намаляване на данъците и тарифите често водят до повишаване на инфлацията, според него. Намаляването на акцизите може да стимулира потребителските разходи, повишавайки търсенето и цените, докато тарифите повишават разходите за вносни стоки, които се прехвърлят върху потребителите, което допълнително подхранва инфлацията.
Слабият долар, друг аспект от икономическата стратегия на Тръмп, има смесени ефекти върху крипто пазара. Ако може да направи износа на САЩ по-конкурентоспособен, той също така повишава цените на вноса, допринасяйки за инфлацията. Инфлационният натиск може да неутрализира ползите от по-слабия долар за крипто пазара, който процъфтява при по-ниска инфлация и лихвени проценти.
Въпреки тези предизвикателства, Ачесън отбеляза потенциален плюс: във времена на валутна нестабилност по-слабият долар може да засили привлекателността на криптовалутите като децентрализиран алтернативен актив. Все пак тази потенциална полза може да не компенсира напълно рисковете, свързани с по-високата инфлация.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.