Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) наскоро разследва случай на измама с меме монети, в който е замесен виден крипто ютюбър Бен Армстронг, известен също като BitBoy.
Последните доклади сочат, че CFTC е издала призовка до Hit Network, крипто медийна компания, която преди това е била свързана с Армстронг. Тази призовка обхваща 15 криптовалути, включително меме монетата BEN, която е свързана с BitBoy.
На 16 юли CFTC предприе действия срещу Hit Network като част от борбата си с измамни дейности, включващи 15 токена, включително меме криптовалутата BEN. Армстронг е рекламирал всички тези токени в канала си в YouTube, където е твърдял, че при някои от тях възвръщаемостта може да достигне 100 пъти. Много от тези токени обаче се представиха слабо на пазара.
Важно е да се отбележи, че призовката е насочена конкретно към Hit Network, а не към самия BitBoy. Армстронг изрази задоволство от подхода на CFTC, тъй като в призовката не се споменава директно неговото име. Въпреки че преди това е бил свързан с мрежата, партньорството им е прекратено на фона на противоречия.
Рекламните видеоклипове за токените са създадени преди март 2021 г., с изключение на BEN. Hit Network, първоначално популяризирана от инфлуенсъра като водещ, в крайна сметка се сблъска с предизвикателства.
Той се сблъсква и с правни проблеми, включително арест, свързан със спорове за Lamborghini с бивш бизнес партньор. Понастоящем Армстронг участва в съдебно производство с Hit Network във връзка с тези проблеми.
Инфлуенсърът коментира ситуацията, като помоли хората да обърнат внимание на неговата версия на историята, особено в светлината на разследването на CFTC. Въпреки че е обвинен в популяризиране на крипто измами, Армстронг твърди, че участието му в BEN е било непреднамерено.
В създаването на BEN токена, който първоначално е създаден от анонимен инфлуенсър, известен като ben.eth през май 2023 г., по-късно участва Армстронг, който за кратко ръководи проекта, преди да се оттегли и след това да се върне като главен изпълнителен директор. Това действие предизвика значителна дискусия в крипто общността.
След създаването си през 2009 г. Биткойнът първоначално трудно получи признание като новаторска технология, като често бе определян като измама.
Известната с крипто кражбите хакерска група е загубила достъп до стабилни монети на стойност близо $5 милиона след предприетите от емитентите на стабилните монети действия за замразяване на средствата.
Най-голямата крипто борса издаде предупреждение за атака със зловреден софтуер, насочена към нейните потребители, която променя адресите за теглене на криптовалути.
Tether и няколко други издатели на стабилни монети блокираха крипто портфейли, свързани с известната севернокорейска хакерска група Lazarus Group.