Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
В четвъртък, с победа от 50 на 45 гласа, Сенатът подкрепи Гулд, бивш изпълнителен директор в блокчейн компания и дългогодишен финансов регулатор. Гулд преди това е бил главен юридически съветник в крипто инфраструктурната компания Bitfury и е заемал висши постове в OCC, включително старши заместник-контрольор и главен съветник. Президентът Тръмп го номинира за поста през февруари.
Въпреки репутацията си на законодател, подкрепящ криптовалутите, сенатор Синтия Лумис гласува против номинацията на Гулд по време на процедурно гласуване по-рано през деня, както съобщи Брендан Педерсен от Punchbowl News.
Под потенциалното ръководство на Гулд OCC може да продължи да приема дигиталните активи. Агенцията вече предприе няколко стъпки в подкрепа на криптовалутите през тази година, включително издаването на насоки, които позволяват на американските банки да купуват и продават крипто активи от свое име.
През последните месеци се наблюдава постоянен напредък в регулаторната яснота за крипто индустрията в САЩ, особено от страна на банковите и финансовите надзорни органи. Службата на валутния контрольор (OCC) издаде нови насоки тази година, които позволяват на националните банки да купуват и продават криптовалути от свое име, което се счита за зелена светлина за по-широко институционално участие.
Междувременно Комисията за ценни книжа и борси (SEC) е под нарастващ натиск да определи ясни правила за крипто активите, като законодатели и участници на пазара призовават за по-специфичен за индустрията подход.
Комисията за търговия с фючърси на стоки (CFTC), под председателството на Ростин Бенам, също засили усилията си за прилагане на законодателството, като същевременно даде сигнал за подкрепа за двойна регулаторна рамка. Според Reuters и Bloomberg, се набира двупартиен импулс зад законодателство, което ще възложи основния надзор над крипто спот пазарите на CFTC – промяна, която може да преобрази регулаторната среда за дигиталните активи в САЩ.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.
Докато американските законодатели се готвят за така наречената „Крипто седмица“, Камарата на представителите насочва вниманието си към дългогодишен проблем в сектора: Данъчното облагане на дигиталните активи.