Американските законодатели продължават да разработват ново законодателство, насочено към регулиране на стабилните монети.
Предложеният законопроект, известен като Закон за стабилните монети от 2025 г., идва от Френч Хил, председател на Комисията по финансови услуги, и Брайън Стийл, председател на подкомисията по дигитални активи. Една от ключовите му разпоредби включва двугодишно спиране на действието на стабилните монети, обезпечени единствено със самостоятелно емитирани дигитални активи. Законопроектът също така призовава Министерството на финансите на САЩ да проведе задълбочено проучване на потенциалните рискове при емитирането и управлението на стабилни монети.
Този проектозакон е част от продължаващите усилия за осигуряване на по-ясни правила за разрастващия се пазар на стабилни монети. Хил подчерта значението на двупартийното сътрудничество и обществения принос за осигуряване на безопасна и добре регулирана среда. Стийл добави, че законопроектът може да укрепи позицията на щатския долар в световен мащаб, като същевременно даде възможност за иновации в областта на дигиталните валути, което ще бъде от полза както за потребителите, така и за инвеститорите.
Подкрепата за законопроекта нараства сред законодателите. Сенатор Тим Скот подчерта, че регулирането на стабилните монети е от съществено значение за насърчаването на иновациите в САЩ, а сенатор Бил Хагерти изтъкна ползите от създаването на сигурна, ориентирана към растеж среда за криптовалутите. Междувременно сенатор Синтия Лумис изрази ангажимента си да работи надпартийно за защита на финансовата система на САЩ.
Законът за стабилността се основава на предишни инициативи като Закона за яснота при плащанията със стабилни монети от 2023 г. С него се въвеждат някои промени, като например предоставянето на правомощието на Службата на валутния контрольор (Office of Comptroller of the Currency – OCC) да упражнява надзор върху небанковите емитенти на стабилни монети, за разлика от предишното предложение, което включваше Федералния резерв.
С подкрепата на Камарата на представителите и на Сената законопроектът скоро може да се озове на бюрото на президента Тръмп, отбелязвайки значителна стъпка към цялостно регулиране на дигиталните активи в САЩ.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.