Чамат Палихапития, милиардер, рисков капиталист и откровен защитник на криптовалутите, изрази убеждението си, че регулаторните органи в САЩ ефективно изтласкват пространството на дигиталните активи от страната.
В неотдавнашен епизод на подкаста „All-In“ Палихапития обвини регулаторите, включително председателя на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), Гари Генслер, че умишлено са се насочили към крипто индустрията.
Палихапития твърди, че регулаторите разглеждат криптовалутите като значителна заплаха за настоящата финансова система и правителството.
Те правят всичко възможно, за да премахнат сектора на дигиталните активи от САЩ. Той също така твърди, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) е подложила Coinbase на изпитание, въпреки опитите на крипто борсата да спазва разпоредбите.
Според Палихапития фалиралата криптоборса FTX е била най-близо до получаване на одобрение от регулаторния орган, въпреки че е била най-измамна.
Палихапития предполага, че регулаторните органи наказват крипто индустрия за това, че разширява границите повече от всеки друг сектор на стартъп икономиката.
Той твърди, че криптовалутите представляват заплаха за естаблишмънта и че сега регулаторните органи плащат цената за това, че са позволили на индустрията да се развива без надзор. Според Палихапития регулаторите използват претекста за защита на инвеститорите за затягане на контрола върху крипто, но истинската им цел е да запазят статуквото.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Партньорството на Русия и Саудитска Арабия разтърсва световния петролен пазар
Коментарите на Палихапития отразяват нарастващото чувство на безпокойство в крипто общността относно регулаторния пейзаж в САЩ. Много лидери в индустрията се опасяват, че САЩ изостават от другите държави по отношение на иновациите и развитието в крипто пространството.
Те твърдят, че е необходима по-свободна регулаторна среда, която да позволи на индустрията да процъфтява и да се конкурира с други държави. Регулаторните органи обаче изразяват загриженост относно рисковете, които криптовалутите пораждат, включително измами, пране на пари и манипулиране на пазара.
Пет големи банкови асоциации настояват Службата на валутния контрольор (OCC) да забави одобрението на нови национални тръстови банкови лицензи за компании за дигитални активи, включително Ripple, Fidelity Digital Assets, National Digital TR CO и First National Digital Currency Bank.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.