Начало » Ето как американските петролни тарифи могат да променят глобалните пазари

Ето как американските петролни тарифи могат да променят глобалните пазари

23.02.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето как американските петролни тарифи могат да променят глобалните пазари

Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.

При наличието на малко алтернативни купувачи канадските и латиноамериканските доставчици на тежък суров петрол разчитат в голяма степен на американските рафинерии, които разполагат със специализиран капацитет за ефективна преработка на тези сортове.

Президентът Тръмп възнамерява да наложи 25% мито върху мексиканския суров петрол и 10% такса върху канадския петрол през март, като измести сроковете от по-ранен план. Въпреки това Goldman смята, че САЩ ще останат доминиращият купувач на тежък суров петрол поради своята рафинираща инфраструктура и предимства по отношение на разходите.

Банката изчислява, че цените на лекия петрол трябва да се повишат с 50 цента за барел, за да стане средният суров петрол от Близкия изток по-жизнеспособна опция за азиатските рафинерии. Междувременно се очаква американските рафинерии да предпочитат местния лек суров петрол пред вносните алтернативи.

От Goldman прогнозират, че потребителите в САЩ биха могли да понесат годишни разходи, свързани с тарифите, в размер на $22 милиарда, докато правителството може да събере приходи в размер на $20 милиарда. Въпреки това рафинериите и търговците могат да спечелят $12 милиарда, тъй като използват отстъпки.

Канада, която е най-големият износител на петрол за САЩ, вероятно ще продължи да доставя по тръбопроводите 3.8 милиона барела на ден, като намалението на цените ще компенсира въздействието на тарифата. По същия начин се очаква да продължи вносът на 1.2 милиона дневно тежък суров петрол от Канада, Мексико и Венецуела, като отстъпките ще гарантират неговата конкурентоспособност.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Директорите на най-големите банки разпродават акции – какви са причините?

Висши мениджъри в две от най-големите банки в Америка продължават да изтеглят голяма част от личните си акции.

28.04.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Тенденцията за дедоларизация набира инерция – застрашен ли е долара?

През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.

28.04.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Как се представят любимите активи на Робърт Кийосаки от началото на търговската война?

Откакто президентът Доналд Тръмп поднови търговската война на 1 февруари 2025 г., предпочитаните инвестиции на Робърт Кийосаки – Биткойн, злато и сребро – отбелязаха смесени резултати.

28.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Арканзас Сити прекратява плановете си за крипто майнинг

Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.

26.04.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.