Все повече американски банки са обвинявани в измамни практики, насочени към генериране на значителни печалби за сметка на техните клиенти.
JPMorgan Chase е поредната институция, засегната от предложение за колективен иск, в което се твърди, че неправилно са прехвърляни свободни средства на клиенти в сметки, предлагащи незначителни лихвени проценти, без да се оповестява достатъчно информация. Според съобщенията тази практика е позволила на банката да получи значителна част от тези средства, като същевременно е изплатила на клиентите само минимална възвръщаемост.
JPMorgan се присъединява към други големи банки, като Wells Fargo и Bank of America, които също са обект на проверка за подобни въпроси, свързани с програмите за прехвърляне на парични средства. Тези системи са обвинени в тайно прехвърляне на неизползвани инвестиционни средства в нисколихвени сметки.
Дан Бодеа, жител на Илинойс, води колективния иск срещу JPMorgan, твърдейки, че банката умишлено е прикрила подробностите за своята програма за изчистване на дълга, за да се облагодетелства финансово за сметка на своите клиенти. Това изчистване на дълга е задължителното използване на излишните свободни парични потоци за изплащане на неизплатения дълг, а не за разпределянето му на акционерите.
Последните доклади свидетелстват, че Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ разследва Wells Fargo, Bank of America и Morgan Stanley във връзка с тези твърдения. Освен тези банки, Wells Fargo, Charles Schwab, Morgan Stanley, Ameriprise, LPL Financial, UBS и звеното Merrill Lynch на Bank of America са въвлечени в различни правни спорове, свързани с практиките за изчистване на дълга.
Докато JPMorgan и други банки до голяма степен се въздържат от коментари по обвиненията, LPL Financial отрича твърденията и обещава да се защитава решително в съда.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.