Сенаторката от САЩ Синтия Лумис съобщи, че е започнала разследване на продажбата на Биткойн от Федералната маршалската служба, която контролира Биткойн авоарите на Министерството на правосъдието.
Нейното разследване подчерта опасенията относно финансовото въздействие на ликвидирането на конфискуваните BTC, вместо да се задържат, докато стойността им се повишава.
Лумис постави под въпрос решението на агенцията да продаде 69,370 токена, свързани със случая „Silk Road“, подчертавайки огромната текуща пазарна стойност на тези активи, която вече надхвърля $6 милиарда. Тя твърди, че запазването на Биткойн притежанията би било много по-изгодна стратегия за американските данъкоплатци.
В изпратеното по въпроса писмо Лумис изрази разочарование от историческото третиране на конфискуваните ВТС. Между 2014 г. и 2023 г. Маршалската служба на САЩ е продала приблизително 195,092 BTC за $366.5 милиона. Днес същите тези притежания биха били оценени на над $18.9 милиарда, което представлява нереализирана загуба в размер на $18.5 милиарда – 98% спад в потенциалната стойност.
Тя посочи това несъответствие като значителна грешка в управлението на публичните ресурси, призовавайки за незабавни действия за преоценка на начина, по който конфискуваните крипто активи ще бъдат обработвани в бъдеще.
Понижението на Биткойн от неотдавнашния му исторически връх от $123,000 до под $117,000 предизвика вълнение, но според Deutsche Bank това не е типичен спад.
След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.
В поразително противоречие с дългогодишния си скептицизъм към криптовалутите Vanguard Group вече притежава повече от 20 милиона акции на Strategy Inc.- софтуерната компания, която е известна с това, че е свързана с Биткойн чрез огромните си дялове.
Биткойн се изстреля към границата от $122,000 след вълна от ликвидации на шорт позиции, което повтаря пазарното поведение, наблюдавано за последно през ноември 2024 г.