Подозрителната търговия с акции от страна на америкнските депутати отдавна е обект на внимание, въпреки че те отричат.
Членовете на Конгреса се ползват с ясно изразено информационно предимство пред обществеността, като се има предвид забавеният характер на оповестяването на търговията и липсата на прозрачност по отношение на точните суми на търговията, които се отчитат в диапазони.
Не е изненадващо, че това предимство често води до превъзходство на законодателите над широката общественост по отношение на възвръщаемостта на фондовия пазар. Този въпрос стана по-осезаем, особено с високопрофилни сделки на личности като Нанси Пелоси, Томи Тъбървил и дори Марджъри Тейлър Грийн.
Един от членовете обаче наскоро привлече вниманието с плодотворните си и навременни сделки: Джош Готхаймер, представител на пети район в Ню Джърси. Готхаймер се отличава не само с това, че е най-активният търговец на ценни книжа в Конгреса, като през 2024 г. сделките му ще възлизат на около $67 милиона, но и с невероятната си способност да определя времето на сделките си.
През септември той инвестира във фармацевтична компания точно преди тя да обяви важна информация за Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA), продължавайки модела си на прецизна търговия. Освен това през ноември той направи значителна инвестиция в технологична фирма на стойност над $6 милиона.
Наскоро, на 5 декември, отчетът за търговията на Готхаймер разкрива 37 транзакции, включително 6 големи сделки с опции на стойност $1-5 милиона всяка. Последният му фокус беше върху Microsoft (MSFT), като инвестира в компанията между $6-30 милиона.
Готхаймер изпълни стратегия, включваща както покупка, така и продажба на кол опции върху акциите на Microsoft, залагайки на умерено движение на цените през следващите няколко години. Чрез продажбата на кол опции той си осигуряваше незабавен доход, докато покупките му го позиционираха така, че да спечели, ако акциите на Microsoft нараснат значително до юни 2025 г.
Въпреки това, ако акциите надхвърлят определени страйк цени, Готхаймер е изправен пред възможността за значителни загуби, което показва неговия пресметлив подход за минимизиране на риска.
Уолстрийт е в пълна бойна готовност, тъй като големите банки, сред които JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs и Wells Fargo, се готвят да публикуват отчетите си за приходите.
Бюрото за финансова защита на потребителите в САЩ (CFPB) предложи нови правила за засилване на защитата на потребителите на криптовалути, като изисква от доставчиците да възстановяват разходите на жертвите на измами или кражби.
Тази седмица на пазара на криптовалути се наблюдава значително генериране на приходи от такси, като Tether се очертава като първенец.
S&P Global прогнозира, че световните банки ще бъдат изправени пред кредитни загуби за близо $1 трилион през тази година, въпреки че икономическите перспективи показват признаци на подобрение.