Въпреки мнението на мнозина, икономиката на САЩ бележи сравнително силен растеж, което може да е изненада за мнозина.
През юни основният показател за инфлацията на Федералния резерв надхвърли очакванията. В резултат на това фючърсите върху S&P 500 запазиха силни печалби през нощта, докато инвеститорите обмисляха последиците от предстоящата среща на Фед и потенциалното намаляване на лихвените проценти.
Ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE) се повиши с 0.1%, отговаряйки на прогнозите, а годишният темп на обща инфлация намаля до 2.5%, също отговаряйки на прогнозите. Основният индекс на PCE цените, който изключва цените на храните и енергията, се повиши с 0.2%, което е повече от очакваните 0.1%, а 12-месечният темп на основна инфлация се задържа на равнище 2.6%, което е над очакваните 2.5%.
Преди оповестяването на данните в четвъртък прогнозите сочеха, че показателят за базисната инфлация на Фeд леко ще надхвърли очакванията през второто тримесечие – 2.9%, в сравнение с прогнозираните 2.7%, но ще спадне спрямо 3.7% през първото тримесечие. Освен това растежът на БВП се подобри до 2.8% спрямо 1.4% през предходното тримесечие.
Неотдавна председателят на Фед Джером Пауъл зае миролюбива позиция, отбелязвайки завръщането на дефлационната тенденция и балансирания пазар на труда, който не представлява сериозна инфлационна заплаха.
Освен това предварителната оценка на Бюрото за икономически анализи разкри, че брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ е нараснал с годишен темп от 2.8% през второто тримесечие, надминавайки прогнозирания от анкетираните от Bloomberg икономисти растеж от 2%.
Това изглежда доста странно, тъй като много хора очакват американската икономика само да се влошава при сегашната политика на Фед (или поне докато не намалят лихвите). Особено като се има предвид фактът, че един ден преди тези данни фондовият пазар се срина и загуби над $1 трилион – спад, невиждан през последните 2 години.
Това се отрази и на крипто пазарите, които също отбелязаха низходящо движение, като Биткойн падна под $64,000. Въпреки това BTC успя да се възстанови до $67,150 след скок от 5% за последните 24 часа.
Американската данъчна служба (IRS) призова федерален апелативен съд да отхвърли иска на крипто предприемача Роуланд Маркъс Андраде, който оспорва издадените срещу него данъчни призовки. Според жалбата на Андраде, IRS не го е уведомила надлежно преди да поиска достъп до финансовите му записи. Предистория на казуса Историята започва през 2021 г., когато IRS стартира разследване срещу […]
Тъй като Биткойн (BTC) и по-широките крипто пазари изпитват волатилност, трейдъри и инвеститори търсят начини да защитят инвестициите си.
Вниманието на инвеститорите е приковано към предстоящите данни за инфлацията в САЩ, които могат да определят политиката на Федералния резерв и да се отразят на финансовите пазари, включително криптовалутите.
В условията на ескалиращо геополитическо напрежение се очертава ясно разделение между Запада, ръководен от САЩ, и глобалния Юг, по-специално блока БРИКС