Ценaта на златото отбелязаха лек спад в четвъртък, повлиян от засилването на долара и по-високата доходност на американските облигации, тъй като очакванията за скорошно намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ намаляха.
В четвъртък по обяд спот цената на златото се понижи с 0.13% до $2031.58 за тройунция. Аналогично, фючърсите върху златото в САЩ се установиха с 0.2% по-ниско до $2,047.9 за тройунция.
Индексът на долара (.DXY) се повиши с 0.1%, което увеличи цената на златото за притежателите на други валути.
Барт Мелек, ръководител на отдел „Стокови стратегии“ в TD Securities, отбеляза:
„Реалността е, че икономиката на САЩ продължава да е доста стабилна, което означава, че в момента Фед има ограничени възможности да инициира намаляване на лихвените проценти.“
Той добави, че за да се наблюдава възходящ тренд при златото, трябва да има ясни индикации за забавяне на икономическия растеж и трайно намаляване на инфлацията.
Различни представители на Федералния резерв изразиха малка спешност да приложат облекчаване на политиката в близко бъдеще или да действат бързо, след като го направят. Според инструмента CME Fedwatch сега търговците оценяват 61% вероятност за намаляване на лихвения процент на Фед през май. По-ниските лихвени проценти намаляват алтернативните разходи за държане на злато, което не носи лихва.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.