През 2018 г. американец на име Андрю Шобър стана жертва на зловреден софтуер, което доведе до загуба на 16.4 биткойна, около $800,000 според днешната цена.
След като похарчи $10,000 за наемане на съдебни експерти, Шобър смята, че е проследил виновните. Но се оказва, че предполагаемите извършители са на хиляди километри от него – в Англия. Истинският шок е, че заподозрените са били непълнолетни по време на престъплението.
И двамата в момента учат компютърни науки в различни британски университети.
Както биха направили някои в тази ситуация, Шобър се опитал да се разбере с родителите. Първоначалният му метод на действие е бил да пише на родителите и да обясни ситуацията с надеждата да се стигне до решение.
Шобър сподели за случая си, като дал подробности от разследването си, което го довело до въпросните заподозрени. Той също така пише за финансовите и емоционални последици от хака върху живота му.
Загубата на тези пари е финансово и емоционално опустошителна. Може да си е помислил, че това е безобидна шега, но реално имаше сериозни последици за живота ми.
Шобър също каза, че ще прекрати всички правни действия, ако върнат откраднатите BTC, плюс допълнителна сума (от 0,555 BTC), за да покрие разходите си за адвокати.
Писмата обаче бяха посрещнати с мълчание, принуждавайки Шобър да продължи да се бори за парите си.
През май 2021 г. Шобър завежда дело срещу Бенедикт Томпсън, Оливър Рид и техните родители в окръжния съд в Колорадо.
Разследванията установиха, че компютърът на Шобър се е заразил със злонамерен софтуер, след като е кликнал върху връзка в Reddit, за да изтегли портфейл, наречен „Electrum Atom“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Cream Finance загубиха $18 милиона в още един хак на платформата
Зловредният софтуер е чакал Шобър да копира свой крипто адрес. Когато това се случило, вируса заменил копирания адрес с адрес на портфейл, контролиран от подсъдимите.
Доклад на фирмата за киберсигурност Total 360 Security установи, че на повече от 300,000 компютъра са намерени ‘троянски’ вируси в рамките на една седмица от тестването.
Месеци след пробива в сигурността на стойност $230 милиона индийската крипто борса WazirX направи важна стъпка напред, като замрази $3 милиона в откраднати USDT.
В Южна Корея властите са арестували жена, заподозряна, че е откраднала 700 милиона вона ($480,000) под формата на криптовалута от свой приятел, за да разреши финансовите си проблеми.
Майкъл Лиуелън е подал съдебен иск срещу Министерството на правосъдието на САЩ, обвинявайки администрацията на Байдън, че потиска иновациите в областта на криптовалутите, като тълкува неправилно федералните закони за пренос на пари.
Руски работник, занимаващ се с добив на диаманти, е осъден на седем години затвор с максимална сигурност за предполагаемо предоставяне на финансова подкрепа на въоръжените сили на Украйна чрез транзакции с криптовалута.