Американски гражданин беше обвинен от Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) за извършване на измама за $7 милиона в Биткойн (BTC).
Според прессъобщение, името на обвиняемия е Джон Бари Томпсън, който е жител на Истън, Пенсилвания.
CFTC заяви, че през 2018 г. Томпсън убеждава двама клиенти да му изпратят около $7 милиона за закупуването на биткойн , след като ги подвежда, че парите им ще бъдат съхранявани на безопасно място.
От документа научаваме, че Томпсън и свързаната с него компания не притежават или контролират нито един от биткойните, които обещаха да изпратят на двамата си клиенти. Томпсън отрече всички повдигнати срещу него обвинения.
„Измамни схеми, като предполагаемата в този случай, подкопават целостта на новите и иновативни пазари и „крадат“ от невинни хора трудно спечелените им пари“, заяви директорът на подотдел към CFTC, Джеймс МакДоналд.
Регулаторът твърди, че след получаване на средствата на клиентите, Томпсън незабавно превеждал по дигитален път парите на различни трети страни. Нито един от клиентите не получава обещаните BTC монети, нито пък средствата им са предпазени както е било гарантирано.
Други обвинения включват разпространение на лъжи сред клиентите за това къде се съхраняват биткойните, защо транзакцията не е приключила и какво е състоянието на инвестицията.
CFTC иска „реституция, парични санкции, постоянни забрани за търговия и регистрация, и други“.
В изявление, свързано със случая, Джеймс МакДоналд отбеляза:
„Изкореняването на неправомерно поведение, свързано с крипто активите, е от съществено значение за по-нататъшното отговорно развитие на това зараждащо се пространство. CFTC ще продължи да работи върху това измамниците да бъдат държани под отговорност и когато е уместно, да работи паралелно с полицейските власти.“
Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на няколко физически и юридически лица, свързани с руска операция за пране на пари, която е използвала Tether (USDT) и други криптовалути за незаконни транзакции.
Дейвид Бренд и Густаво Родригес, вдъхновителите на крипто Понци схемата IcomTech, бяха осъдени съответно на 10 и 8 години затвор.
Алекс Машински, съосновател на Celsius Network, е признал обвиненията си в измама, свързани с ролята му за фалита на компанията.
Японска крипто борса прекратява дейността си, след като не успя да се възстанови от хакерската атака през май, при която бяха откраднати над $320 милиона в Биткойн.