Изглежда, че неотдавнашната траектория на американската икономика се е отдалечила от опасността от стагфлация, което облекчава опасенията на анализаторите и успокоява пазарната тревога.
Ключов момент беше публикуването на доклада за заетостта през април, който показа увеличение на броя на работните места със 175,000, което не отговаря на консенсусната прогноза за 238,000. Освен това средното почасово заплащане неочаквано се понижи с 0.2%.
Прирастът на работните места не беше достатъчно слаб, за да сигнализира за значително икономическо забавяне, но не беше и достатъчно силен, за да подкрепи очакванията за трайно високи лихвени проценти. Освен това намалението на средното почасово заплащане подсказва, че опасенията за повишени разходи за труд и застой в растежа са неоснователни.
Дискусията около стагфлацията набра сила след последния доклад за БВП, който разкри забележимо забавяне на икономическия растеж наред с трайно високата инфлация. Това породи опасения за стагфлация – сценарий, характеризиращ се с висока инфлация в условията на забавяща се икономика.
Уолстрийт също отбеляза повишения риск, като анализатори като Марко Коланович от JPMorgan изтъкнаха потенциалното предизвикателство пред надеждите за меко приземяване на американската икономика.
Като се имат предвид спомените за стагфлационния период през 70-те години на ХХ в., опасенията бяха широко разпространени, което се отрази в засиленото медийно отразяване на теми, свързани със стагфлацията, след данните за БВП.
Докладът за заетостта през април обаче внесе облекчение. Икономистът Мохамед Ел-Ериан го определи като „доклад на Златния часовник“, който ще удовлетвори както Федералния резерв, така и пазарите. В отговор на това акциите се повишиха, а залозите за намаляване на лихвените проценти се увеличиха.
Резултатът можеше да бъде различен, ако докладът беше показал още по-слаби данни. Въпреки това, макар и слаби, данните останаха над прага за стагфлационен сценарий, което намали предишните опасения и предотврати потенциален спад на пазара.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.