Изглежда, че неотдавнашната траектория на американската икономика се е отдалечила от опасността от стагфлация, което облекчава опасенията на анализаторите и успокоява пазарната тревога.
Ключов момент беше публикуването на доклада за заетостта през април, който показа увеличение на броя на работните места със 175,000, което не отговаря на консенсусната прогноза за 238,000. Освен това средното почасово заплащане неочаквано се понижи с 0.2%.
Прирастът на работните места не беше достатъчно слаб, за да сигнализира за значително икономическо забавяне, но не беше и достатъчно силен, за да подкрепи очакванията за трайно високи лихвени проценти. Освен това намалението на средното почасово заплащане подсказва, че опасенията за повишени разходи за труд и застой в растежа са неоснователни.
Дискусията около стагфлацията набра сила след последния доклад за БВП, който разкри забележимо забавяне на икономическия растеж наред с трайно високата инфлация. Това породи опасения за стагфлация – сценарий, характеризиращ се с висока инфлация в условията на забавяща се икономика.
Уолстрийт също отбеляза повишения риск, като анализатори като Марко Коланович от JPMorgan изтъкнаха потенциалното предизвикателство пред надеждите за меко приземяване на американската икономика.
Като се имат предвид спомените за стагфлационния период през 70-те години на ХХ в., опасенията бяха широко разпространени, което се отрази в засиленото медийно отразяване на теми, свързани със стагфлацията, след данните за БВП.
Докладът за заетостта през април обаче внесе облекчение. Икономистът Мохамед Ел-Ериан го определи като „доклад на Златния часовник“, който ще удовлетвори както Федералния резерв, така и пазарите. В отговор на това акциите се повишиха, а залозите за намаляване на лихвените проценти се увеличиха.
Резултатът можеше да бъде различен, ако докладът беше показал още по-слаби данни. Въпреки това, макар и слаби, данните останаха над прага за стагфлационен сценарий, което намали предишните опасения и предотврати потенциален спад на пазара.
През второто тримесечие на 2025 г. Tesla зашемети инвеститорите с печалба от $1.2 милиарда, което е почти три пъти повече от нетната печалба за предходното тримесечие.
Крипто пазарът навлиза в по-бича фаза, тъй като настроенията навлизат в територията на „алчността“.
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.