Анализаторите на Barclays очакват промяна в паричната политика на Федералния резерв в посока към по-благоприятна позиция в началото на тази година.
Според техните прогнози разходите за лично потребление (PCE) се очаква да достигнат средно 1.9% на сезонно изгладен годишен темп за втората половина на 2023 г., което съответства на предпочитанията на Фед да следи PCE като индикатор за инфлацията.
Тъй като PCE попада в рамките на целевата инфлация на Фед от 2%, анализаторите предвиждат Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) да започне по-благоприятно парично поведение от март. Те предвиждат намаляване на лихвените проценти с 25 базисни пункта на редуващите се заседания.
Анализаторите предвиждат понижение на лихвения процент по федералните фондове до 4.25%-4.50% до края на годината и приблизително 3.25%-3.50% до края на 2025 г. В момента лихвеният процент по федералните фондове е позициониран на ниво от 5.25% до 5.50%.
В изявлението си анализаторите заявиха:
Разглеждаме нашата прогноза за понижение на лихвения процент като рекалибриране на номиналния лихвен процент в отговор на по-ниската инфлация, като разчитаме на устойчиво умерено нарастване на инфлационните показатели.
Тази прогноза не е повлияна от политически съображения, свързани с предстоящите избори, а се корени в икономически фактори, най-вече в инфлационните перспективи.
Barclays ревизира прогнозата си за намаляване на лихвените проценти до март, като я придвижи напред спрямо първоначално предвидения срок през юни.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.