Според статия, споделена от китайския крипто журналист Колин Ву, наскоро над 380 престъпни групи са задържани от полицията, ръководени от Министерството на промишлеността и информационните технологии, и Националния център за борба с измамите в Пекин, по-специално тази година.
В статията се посочва, че тази масивна превенция на измами е спонсорирана от Alipay, собственост на гиганта за електронна търговия Alibaba.
The Ministry of Public Security of China pointed out that more than 380 teams were arrested this year for virtual currency money laundering, as well as for telecommunications fraud diversion and technology development. https://t.co/Kynl84dCLe
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) July 23, 2021
Измамите с телекомуникационната мрежа се превръщат в най-бързо растящата зона на престъпност.
Ръководителят на Националния център за борба с измамите на Бюрото за криминално разследване към Министерството на обществената сигурност и директор на Ръководната служба за борба с новите киберпрестъпления, Джан Шуо, държа реч по време на срещата. Той сподели статистически данни за нарастващия брой киберпрестъпления, пране на пари, направени с помощта на криптовалути, телекомуникационни измами и др.
Той заяви, че измамите с телекомуникационни мрежи са се превърнали в най-бързо разпространяващи се видове измами.
В рамките на петте месеца от януари до май 2021 г. бяха разследвани 114,000 случая на измами с телекомуникационни мрежи, над 14,000 банди бяха разкрити в различни краища на страната.
През май имаше 14% спад в престъпната дейност с 84,600 измами чрез телекомуникационни мрежи, регистрирани около Китай.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: ФБР предупреждават крипто пространството за възможни заплахи
От началото на годината полицията се занимава с тези случаи, закривайки над 6,500 операции за измами, намиращи се в частни домове, и разрешавайки 881 случая, които възлизат на над един милион RMB.
Над 2,400 заподозрени са задържани от полицията. Около 380 банди, фокусирани върху технологични платформи и пране на крипто пари бяха разбити.
Освен това бяха конфискувани над 3.73 милиона SIM карти и над 560,000 фалшиви банкови карти.
Хакери наскоро компрометираха официалния акаунт на Nasdaq в платформата X, за да популяризират фалшив меме токен, наречен STONKS.
Предприемач в областта на криптовалутите, известен като „Кръстникът“, и заместник на шерифа на окръг Лос Анджелис са изправени пред федерални обвинения, включително за укриване на данъци и заговор.
Индийският гражданин Анураг Прамод Мурарка бе осъден на над 10 години във федерален затвор в САЩ за организиране на глобална мрежа за пране на пари, която е използвала криптовалута за укриване на незаконни средства.
Месеци след пробива в сигурността на стойност $230 милиона индийската крипто борса WazirX направи важна стъпка напред, като замрази $3 милиона в откраднати USDT.