Интригуващ обрат в случая с FTX настъпи във вторник, когато сестринската фирма на FTX, Alameda Research, заведе дело срещу друг фалирал кредитор на криптовалути, Voyager Digital.
Reuters съобщава, че Alameda се опитва да възстанови приблизително $446 милиона, предоставени на Voyager преди собственото ѝ обявяване в несъстоятелност.
В съдебно заявление FTX твърди, че е платила на Voyager почти $249 милиона през септември и приблизително $194 милиона през октомври от името на Alameda. През август FTX е извършила и плащане на лихви в размер на $3.2 милиона, сочат съдебните документи.
Според съдебните документи, с които се е запознал Bloomberg, Alameda се опитва да възстанови парите съгласно законите за несъстоятелност, които имат за цел да гарантират, че никой кредитор няма да бъде облагодетелстван пред друг.
Поради близостта на тези плащания по заема до обявяването на несъстоятелност на самата криптоборса, тези средства подлежат на възстановяване и могат да бъдат използвани за компенсиране на други кредитори на FTX, разкриват документите от жалбата на криптоборсата.
Правните съветници, представляващи ръководената от Сам Банкман-Фрийд компания, твърдят, че Voyager е допринесла за срива на борсата като „съзнателно или безотговорно“ е пренасочила парични средства на клиенти към Alameda. Между другото, FTX се е опитала да придобие Voyager, преди тя да изпадне в несъстоятелност през ноември.
Според съдебните документи Alameda е наричала Voyager „захранващ фонд“. Освен това съдебните документи разкриват, че преди да се инвестират средства на клиенти на дребно, не е била извършена почти никаква комплексна проверка.
Захранващият фонд е форма на инвестиционен фонд, в който инвеститорите в хедж фондове влагат своя капитал, който след това се прехвърля към главния фонд. Главният фонд, а не захранващият фонд, в крайна сметка се използва от инвестиционния консултант на хедж фонда за инвестиране на пазара.
FTX заявява, че бизнес моделът на Voyager е бил този на захранващ фонд. Той е търсил индивидуални инвеститори и е влагал парите им в инвестиционни фондове за Биткойн (BTC) като Alameda и Three Arrows Capital, без или с малко надлежно проучване.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Има ли Етериум по-голяма перспектива за растеж от Биткойн?
В понеделник адвокатите на Alameda подадоха следната жалба в съда по несъстоятелност:
В голяма степен в (оправданото) внимание, отделено на предполагаемото неправомерно поведение на Alameda и на нейното бивше ръководство, за което сега са повдигнати обвинения, се губи ролята на Voyager и на други „заемодатели“ на криптовалути, които са финансирали Alameda и са подхранвали това предполагаемо неправомерно поведение, съзнателно или поради непредпазливост.
В жалбата си Alameda посочва, че Voyager е предложила на компанията кредити в различни дигитални валути. Alameda заяви, че възнамерява да претендира за обезщетение в размер на $446 милиона в допълнение към всяко друго обезщетение, което може да включва и съдебни такси.
Провалът на FTX, преди това империя на стойност $32 милиарда, разби вярата на инвеститорите в криптовалутите. Пазарните участници се опитват да определят дълбочината на вредата и как тя ще се отрази на сектора през следващите години.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.