Дългоочакваната версия 3 на Uniswap не допринесе с това, което общността очакваше. Търговците отчитат високи такси и технически затруднения при използването на платформата.
Стартирането на Uniswap v3 е едно от най-чаканите събития в крипто календара тази година. Актуализацията най-накрая беше пусната на 5-ти май, но липсваха много от така необходимите подобрения на скоростта и разходите.
Потребителите се насочиха към социалните медии, за да споделят своя опит и да изразят забележките си.
Разработчикът на Yearn Finance, подвизаващ се под псевдонима ‘banteg‘, поиска система за котиране на суапове на токени, която също предлага котировки от предишната версия с бутон, който гласи „получете по-добра цена на v2“.
„Няма причина потребителят да предпочете да получи по-лошо изпълнение [на поръчка]. Стартирането на v2 имаше същия проблем.“
На своя канал в Telegram DeFi Prime коментира сложността на използването на новия интерфейс:
„Добавянето на потребителски интерфейс за ликвидност сега изисква магистърска степен, за да разберете как да оцените вашата ликвидна позиция. Това е огромна стъпка назад от простотата, която имахме във v2.“
По-голямата част от негативните коментари бяха за разходите за използване на платформата, тъй като мрежовите такси на Етериум остават високи и нямаше решения за пестене на газ, предложени с v3.
Управляващият партньор в Dragonfly Capital, Хасиб Куреши, коментира таксите, използвайки примерна транзакция от три wrapped ETH (wETH) до DAI, струващи около $24 в мрежови такси.
„Изглежда таксите за газ на Uniswap v3 са по-високи от v2, приблизително както се очакваше. По-конкретно, това е около 28% по-скъпо за транзакции. За по-големи транзакции, които преминават през повече места, разходите за газ трябва да са малко по-големи.“
Друго оплакване е астрономическата цена за създаване на пул и добавяне на ликвидност, която според един разработчик е 0,2 ETH или около $750.
Всичко това противоречи на първоначалните твърдения на Uniswap, че цените на газта ще бъдат по-ниски при версия 3.
Към момента на писане цените на UNI са скочили с 1,27% до $40,24 според данни от CoinMarketCap. Токенът все още се ‘охлажда‘ от рекордното си ниво от 3-ти май, малко под $45.
Според DappRadar все още има $9,5 милиарда в обезпечение на платформата, така че високите разходи за използването й не са довели до забележими загуби на ликвидност.
Сътрудничеството между Доналд Тръмп и Илон Мъск привлича вниманието на целия свят, тъй като двамата са решили да преосмислят американския политически и икономически пейзаж.
VanEck подаде предложение до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) за своя нов ETF „On-chain Economy“, чиято цел е да осигури експозиция към екосистемата на дигиталните активи, без да инвестира директно в криптовалути.
Последните 2 дни възвърнаха бичия оптимизъм, като общата пазарна капитализация се върна на ниво от $3.52 трилиона
На 15 януари Министерството на правосъдието на САЩ обяви, че BitMEX и нейната компания майка HDR Global Trading Limited са глобени със $100 милиона за нарушения на Закона за банковата тайна (Bank Secrecy Act – BSA).