Дългоочакваната версия 3 на Uniswap не допринесе с това, което общността очакваше. Търговците отчитат високи такси и технически затруднения при използването на платформата.
Стартирането на Uniswap v3 е едно от най-чаканите събития в крипто календара тази година. Актуализацията най-накрая беше пусната на 5-ти май, но липсваха много от така необходимите подобрения на скоростта и разходите.
Потребителите се насочиха към социалните медии, за да споделят своя опит и да изразят забележките си.
Разработчикът на Yearn Finance, подвизаващ се под псевдонима ‘banteg‘, поиска система за котиране на суапове на токени, която също предлага котировки от предишната версия с бутон, който гласи „получете по-добра цена на v2“.
„Няма причина потребителят да предпочете да получи по-лошо изпълнение [на поръчка]. Стартирането на v2 имаше същия проблем.“
На своя канал в Telegram DeFi Prime коментира сложността на използването на новия интерфейс:
„Добавянето на потребителски интерфейс за ликвидност сега изисква магистърска степен, за да разберете как да оцените вашата ликвидна позиция. Това е огромна стъпка назад от простотата, която имахме във v2.“
По-голямата част от негативните коментари бяха за разходите за използване на платформата, тъй като мрежовите такси на Етериум остават високи и нямаше решения за пестене на газ, предложени с v3.
Управляващият партньор в Dragonfly Capital, Хасиб Куреши, коментира таксите, използвайки примерна транзакция от три wrapped ETH (wETH) до DAI, струващи около $24 в мрежови такси.
„Изглежда таксите за газ на Uniswap v3 са по-високи от v2, приблизително както се очакваше. По-конкретно, това е около 28% по-скъпо за транзакции. За по-големи транзакции, които преминават през повече места, разходите за газ трябва да са малко по-големи.“
Друго оплакване е астрономическата цена за създаване на пул и добавяне на ликвидност, която според един разработчик е 0,2 ETH или около $750.
Всичко това противоречи на първоначалните твърдения на Uniswap, че цените на газта ще бъдат по-ниски при версия 3.
Към момента на писане цените на UNI са скочили с 1,27% до $40,24 според данни от CoinMarketCap. Токенът все още се ‘охлажда‘ от рекордното си ниво от 3-ти май, малко под $45.
Според DappRadar все още има $9,5 милиарда в обезпечение на платформата, така че високите разходи за използването й не са довели до забележими загуби на ликвидност.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.