Министерството на вътрешните работи (MIA) са арестували двама души, за които се твърди, че са участвали в операция за копаене на криптовалути в град Оренбург, защото не плащат за няколко милиона киловатчаса електроенергия.
Според прессъобщението на министерството, полицията отиде да провери мястото, след като местен доставчик на енергия съобщи за значителни загуби на енергия, идващи от района на изоставена фабрика. Претърсването на района доведе до откриването на над 6000 устройства за добив на криптовалути, свързани чрез електрически кабели към съседна подстанция. Открити са специално разработени GPU карти, направени само за Биткойн копачки. С други думи, всички те заедно дават 38 PH / S „hashing power. Най-вероятно се питате колко струва сметката за тока в този хангар? Излиза над 500 000 рубли (120 000 долара) всеки месец.
Добивът на Биткойн всеки месец е около 600 токена. Това се равнява на 1.650.000 долара.
Тези 3000 GPU карти, имайки предвид, че всяка една струва 3000 долара, възлизат на огромната инвестиция от 9.000.000 долара!
Крипто фермата е вероятно една от най-големите в Русия и Европа като цяло. За сравнение, доклад, публикуван миналата година на платформата Steem it, пише за ферма за Bitcoin, в която се намират повече от 3000 копачки, като „най-големият“ в Русия.
Представителят на MIA, Ирина Волк твърди, че общата загуба за неплатена енергия от акцията за устройствата за копаене на криптовалути, възлиза на над 8 милиона киловатчаса. Служителите на министерството започнаха наказателно дело срещу двамата мъже, задържани в процеса на акцията.
Миналата седмица Cointelegraph съобщи, че органът за комунални услуги във Вашингтон, започва да прилага забраната си за нови операции за подобни нелегални добиви на крипто в държавата.
По-рано през март руските крипто „миньори“ призоваха международната общност за хора добив на тези валути, да вземе участие в „Crypto Hour“, като изключи устройствата си за един час, за да привлече вниманието към увеличаващото се потребление на енергия от мрежата Bitcoin, въпреки че се твърди, че консумацията не е проблем.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.