На конференцията на общността на Етериум, която се проведе в Париж, Франция, от 19 до 21 юли 2022 г., съоснователят на Етериум Виталик Бутерин очерта пътната карта, която включва няколко подобрения, за да направи протокола на Етериум по-мощен, по-стабилен, по-сигурен и по-децентрализирана система.
Дългоочакваното сливане, при което Етериум ще премине от консенсусен алгоритъм за доказателство за работа (PoW) към доказателство за залог (PoS), сега е планирано за септември 2022 г. Според Виталик след септемврийското сливане протоколът на Етериум ще бъде завършен само на около 55% и следователно ще претърпи допълнителни подобрения, а именно: Surge, Verge, Purge и Spurge.
До края на пътната карта се очаква протоколът на Етериум да бъде по-скалируем, с възможност за обработка на 100,000 транзакции в секунда (tps). Понастоящем мрежата на Етериум обработва около 15-20 tps. За сравнение, мрежата на Биткойн понастоящем обработва около 5 tps, докато Visa обработва средно 1,700 tps.
Виталик Бутерин информира участниците в конференцията, че макар да е необходимо непрекъснато да се подобряват възможностите на протокола Етериум, идеалната дългосрочна цел е да се намали сложността на системата. След период на бързи промени той би искал да види Етериум „да се успокои в крайна сметка“.
Бутерин също така уведоми участниците, че би искал разработчиците да си вземат почивка и да дадат време на новите функции на системата да се обезценят. Той посочи, че при постигането на това по-дългосрочно бъдеще протоколът ще премине през възможностите за „краткосрочна болка, дългосрочна печалба“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Cardano се нарежда сред топ 10 притежанията на BNB китовете
Дейността на разработчиците на блокчейн е от решаващо значение за гарантиране, че блокчейн остава стабилен и непрекъснато отговаря на нуждите на потребителите. Според доклада за разработчиците на Electric Capital от 2021 г. се отчита, че мрежата на Етериум е увеличила броя на разработчиците си с 42% и е привлякла 20% от общия брой нови разработчици на Web3.
Цената на Етериум се колебаеше през последните месеци, като в средата на юни 2022 г. се понижи до под $1,000, а след това се покачи до над $1,600 през юли 2022 г. Някои анализатори обясняват неотдавнашния скок на цената с потвърждението на дългоочакваното сливане (или The Merge).
Подемът на активността около мрежата на Етериум може да се окаже лъч надежда за относително потиснатите криптопазари, чиято обща пазарна капитализация е спаднала с над 50% – от около $2.3 трилиона в началото на 2022 г. до около $1 трилион към момента на писане на статията (юли 2022 г.).
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.
Бившият основен разработчик на Етериум Ерик Конър изложи убедителна оптимистична теза за алткойна, посочвайки сближаването на ончейн данните от и институционалните потоци, което може да подготви почвата за значително покачване на цените.
Докато дигиталните активи продължават да доминират финансовите заглавия, търговците внимателно следят кои токени печелят най-голямо внимание.