Европейските акции се сблъскаха с борбата за инерция в четвъртък, докато облигациите отбелязаха спад, предизвикан от проучванията, показващи повишена вероятност от рецесия в еврозоната.
Индикаторите за активност подсказваха за тревожен икономически спад, като индексът на мениджърите по покупките на S&P Global достигна 47.1 през ноември, отбелязвайки шести пореден месец под прага на експанзия от 50.
Анализаторите остават предпазливи по отношение на икономическите перспективи, изразявайки загриженост за потенциалната плитка рецесия в еврозоната. Неочакваната победа на крайно десния политик Герт Вилдерс на изборите в Нидерландия предизвика сътресения на пазарите, като засегна особено силно холандски фирми като ING Groep NV и ASML Holding NV.
Пазарните двигатели включваха също Virgin Money UK Plc и Endesa SA, които отбелязаха спадове съответно след неубедителни финансови резултати и невдъхновяващ стратегически план.
Междувременно шведските акции поскъпнаха, предизвиквайки отслабване на кроната, след като централната банка на страната изненадващо запази основния си лихвен процент на ниво 4%, противно на очакванията на анализаторите за повишение до 4.25%.
През деня се наблюдаваше разнопосочно представяне на валутите, като еврото и йената поскъпнаха спрямо долара. Въпреки това доходността на германските 10-годишни облигации се повиши с над три базисни пункта.
В глобален план фючърсите върху акциите в САЩ останаха относително непроменени, като търговията с парични средства на Министерството на финансите беше преустановена поради празника на благодарността, а японските пазари бяха затворени.
При суровините суровия петрол се сблъска със спад на фона на вътрешните разногласия в ОПЕК+, довели до отлагане на важна среща. Това решение отслаби очакванията за допълнително съкращаване на производството, в резултат на което цената на суровия петрол тип „Brent“ спадна до около $80 за барел.
В макроикономическите данни има опасения, като Карол Нахле, главен изпълнителен директор на Crystol Energy, изтъкна липсата на положителни сигнали за пазарния бум през следващата година. Цените на желязната руда се понижиха от деветмесечния връх поради усилията на Китай да овладее рязкото нарастване на съставките за производство на стомана. Това доведе до значителен спад на подиндекса на Bloomberg за индустриални метали, което се отрази на цените на никела, медта и алуминия.
В Азия акциите и облигациите на Country Garden Holdings Co. поскъпнаха в отговор на включването на компанията от Пекин в проектосписък за финансова подкрепа, целящ да облекчи жилищната криза. Новината доведе до 7% ръст на акциите на компаниите за недвижими имоти, отбелязвайки значителен седмичен ръст от началото на септември насам.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.