Китайските власти са конфискували крипто активи на стойност 400 милиона юана, или $62.5 милиона, в акция срещу предполагаема Понци схема за копаене на Filecoin.
Китайската полиция в град Суджоу арестува 31 души по обвинения в организиране на Понци схеми, които са свързани с фирмата IPFSUnion – базиран в Шанхай производител за копаене на Filecoin.
Според доклада на държавната информационна агенция Синхуа в събота, местната полиция е иззела крипто активи, включително Етериум (ETH), Tether (USDT) и Filecoin (FIL), като част от акцията.
В доклада се казва, че полицейските служители са арестували заподозрените в няколко града, включително Шанхай, Ухан и Шънджън, но не се уточнява дали всички са служители на IPFSUnion или техни свързани дистрибутори.
IPFSUnion подпомага на полицейското разследване и заяви в изявление в петък до своите клиенти и партньори, че заподозрените по случая са закупили оборудването им с предполагаеми незаконни приходи. Фирмата досега е ограничавала количеството копачки в центровете за данни до това, което е разрешено от полицията и може да възобнови цялата мощност за съхранение след приключване на разследването.
IPFSUnion е една от 10-те най-добри фирми за копаене на Filecoin по обща ефективна мощност за съхранение и също така продава майнинг устройства и изчислителна мощност на крайни потребители директно или чрез дистрибутори. Компанията може да се похвали с държавни капиталови инвестиции по-рано тази година от правителството на Фуджоу в китайската провинция Дзянсъ, както и с инвестиции от китайската фирма за криптовалути Fenbushi Capital.
Също така все още не е ясно дали IPFSUnion е обвинена, че е пряко замесена в схемата или съзнателно позволява на своите дистрибутори да препродават оборудване, което не съществува.
Но Понци схемите, базирани на копачите на Filecoin, са донякъде разпространени в Китай от 2018 г., след като Protocol Labs събра $200 милиона при първично предлагане на монети (ICO) през предходната година.
Преди Protocol Labs да дебютира в тестовата и основната мрежа на Filecoin през 2020 г., дизайнът на мрежата претърпя различни промени по отношение на оборудването и спецификациите на софтуера, подходящи за копаене на FIL, родната криптовалута на мрежата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: $11 милиона откраднати от потребител на Coinbase
Но някои китайски компании и брокери използваха тази празнина в информацията, за да продадат неподходящо или фалшиво оборудване за копаене на Filecoin на неволни инвеститори в Китай с обещана възвръщаемост. Protocol Labs трябваше да направи изявление за борба с измамите в края на 2018 г., за да предупреди инвеститорите, че няма връзка с каквито и да било продажби на криптодобивно оборудване.
Китайските медии съобщиха през март 2019 г., че един такъв производител предполагаемо измамил стотици хора за около $300 милиона чрез MLM схема.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.