Начало » AI технологията помага на измамниците

AI технологията помага на измамниците

12.06.2023 12:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
AI технологията помага на измамниците

В последно време измамниците използват модерни технологии, включително изкуствен интелект, за да провеждат измамни FaceTime обаждания, телефонни разговори и имейли, насочени към нищо неподозиращи хора.

Експертите разкриха, че тези измамници приемат фалшива самоличност, представяйки се за потенциални романтични партньори, близки познати или дори за държавни служители, като например агенти на данъчната служба.

Тази тревожна тенденция предизвиква загриженост сред експертите, които прогнозират, че измамите могат да достигнат безпрецедентни нива, като стават все по-трудни за откриване. Те призоваха обществеността да остане бдителна, за да не стане жертва на подобни измами и дадоха препоръки как хората да се предпазят.

Хейууд Талков, главен изпълнителен директор на правителствения отдел в LexisNexis Risk Solutions, компания за анализ на данни, специализирана в защита от измами с лични данни и други услуги, описва това явление като „престъпление 3.0„.

Той обясни, че използването на изкуствения интелект, генеративния изкуствен интелект и „deepfake“ технологията може лесно да заобиколи съществуващите предпазни мерки, създадени за защита на финансовите и правителствените институции.

Неотдавнашните статистически данни показват рязко нарастване на броя на онлайн измамите. През февруари Федералната търговска комисия съобщи, че през 2022 г. потребителите са претърпели загуби за приблизително $8.8 милиарда поради измами, което е с 19% повече в сравнение с предходната година.

Кати Стоукс, директор на отдела за превенция на измамите в Мрежата за наблюдение на измамите на AARP, посочи, че тези цифри не отразяват реалния мащаб на проблема, тъй като повечето онлайн измами не се съобщават.

Стоукс също така подчерта, че измамите не са проблем, засягащ единствено възрастните хора. Изненадващо, последните данни на FTC показват, че по-младите хора вече са по-често обект на измами, отколкото възрастните хора.

Тя добавя още:

Въздействието е особено сериозно, когато обект на посегателство са възрастни хора, тъй като е по-вероятно те да притежават активи, натрупани за пенсиониране, като застрахователни полици, жилищно богатство и престъпниците се насочват специално към тези активи.

Според експертите престъпниците използват изкуствен интелект в различни измами, за да заблудят ефективно жертвите си.

Като друг пример Талков посочи романтичната измама, при която измамниците се представят за потенциални любовници и манипулират жертвите да им дадат парите си.

Чрез „deepfake“ технологията измамниците могат да променят външния си вид и дори да имитират различни гласове. Самотните възрастни мъже са особено уязвими към тази форма на измама.

Извършителят не изглежда като 25-годишен измамник; вместо това той се появява като привлекателна 40-годишна жена, създавайки убедителен образ и глас„, обясни Талков. „Това, според мен, показва едно от най-опустошителните въздействия на изкуствения интелект„.

Той обърна внимание и на измамите с откупи, при които хората могат да получат спешни обаждания късно през нощта от предполагаеми членове на семейството или близки приятели, които отчаяно молят за пари.

Талков спомена и друг пример:

Представете си, че лежите в леглото си през нощта, когато телефонът ви звъни и звучи така, сякаш се обажда детето ви. То твърди, че е заседнало на Бахамите, арестувано е и спешно иска $5,000 Измамниците използват генеративен изкуствен интелект, за да възпроизведат гласа им, но това не е вашето дете, което се обажда.

Експертите препоръчват няколко превантивни мерки за борба с този вид измами, като например да създадете семейна парола, която измамниците не биха могли да знаят.

Също така според тях всички лица, запознати с този вид измами трябва да посъветват по-възрастните хора около тях да не изпращат пари на непознати.

Източник: YahooFinance

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

30 години затвор за крипто финансиране на терористични организации

Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.

10.05.2025 14:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Изпълнителният директор на Celsius е осъден на 12 години затвор

Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.

09.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Алекс Машински с опит за намаляване на присъдата

Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.

08.05.2025 12:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Делото Samourai Wallet подлeжи на разследване след обвинения в укриване на доказателства

Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.

07.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.