Марк Андресен, съосновател на Andreessen Horowitz и авторитетна фигура в света на технологиите и криптовалутите, наскоро обвини администрацията на Байдън, че използва банковата система, за да атакува крипто предприемачите.
В подкаста The Joe Rogan Experience Андреесен описва тези действия като част от така наречената от него „операция Chokepoint 2.0“, която според него е модерно продължение на предишна правителствена инициатива, целяща да изключи определени индустрии от финансовата система.
Той твърди, че през последните четири години банковите услуги на над 30 основатели в крипто пространството са били прекъснати, представяйки това като съгласувано усилие за блокиране на легалния бизнес в индустрията. Той изрази загриженост относно нарастващата власт на правителствените агенции да санкционират предприемачи, които работят в рамките на закона.
Това обвинение се вписва в по-широките притеснения на крипто общността относно прекомерните правомощия на правителството. Първоначално започнала по време на администрацията на Обама, операцията „Chokepoint“ беше насочена към сектори като бизнеса с марихуана и търговците на оръжие. Андресен твърди, че при администрацията на Байдън операцията е еволюирала, като сега е насочена към политически противници и стартъпи в нововъзникващи сектори като крипто.
Той предупреди, че липсата на достъп до основните банкови и финансови услуги е принудила крипто компаниите да работят във фрагментирана среда, което може да задуши иновациите и да подтикне предприятията да се преместят в чужбина. Тази ситуация също така засили подкрепата за децентрализираното финансиране (DeFi) като алтернатива на традиционните банкови системи.
Коментарите на Андресен отразяват по-дълбоко разочарование от правителствените регулации, като инвеститорът в технологии споменава подкрепата си за бившия президент Доналд Тръмп в резултат на тези политики. Той предположи, че подходът на сегашната администрация към криптовалутите и технологиите може да изтласка иновациите от страната, което потенциално да ускори възхода на децентрализираните решения.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.