Марк Андресен, съосновател на Andreessen Horowitz и авторитетна фигура в света на технологиите и криптовалутите, наскоро обвини администрацията на Байдън, че използва банковата система, за да атакува крипто предприемачите.
В подкаста The Joe Rogan Experience Андреесен описва тези действия като част от така наречената от него „операция Chokepoint 2.0“, която според него е модерно продължение на предишна правителствена инициатива, целяща да изключи определени индустрии от финансовата система.
Той твърди, че през последните четири години банковите услуги на над 30 основатели в крипто пространството са били прекъснати, представяйки това като съгласувано усилие за блокиране на легалния бизнес в индустрията. Той изрази загриженост относно нарастващата власт на правителствените агенции да санкционират предприемачи, които работят в рамките на закона.
Това обвинение се вписва в по-широките притеснения на крипто общността относно прекомерните правомощия на правителството. Първоначално започнала по време на администрацията на Обама, операцията „Chokepoint“ беше насочена към сектори като бизнеса с марихуана и търговците на оръжие. Андресен твърди, че при администрацията на Байдън операцията е еволюирала, като сега е насочена към политически противници и стартъпи в нововъзникващи сектори като крипто.
Той предупреди, че липсата на достъп до основните банкови и финансови услуги е принудила крипто компаниите да работят във фрагментирана среда, което може да задуши иновациите и да подтикне предприятията да се преместят в чужбина. Тази ситуация също така засили подкрепата за децентрализираното финансиране (DeFi) като алтернатива на традиционните банкови системи.
Коментарите на Андресен отразяват по-дълбоко разочарование от правителствените регулации, като инвеститорът в технологии споменава подкрепата си за бившия президент Доналд Тръмп в резултат на тези политики. Той предположи, че подходът на сегашната администрация към криптовалутите и технологиите може да изтласка иновациите от страната, което потенциално да ускори възхода на децентрализираните решения.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.