Администрацията на президента Джо Байдън осигури допълнителни 6 милиона барела суров петрол за допълване на стратегическия петролен резерв (SPR).
Според енергийния анализатор Патрик Де Хаан тази сделка, осъществена на средна цена от $68.56 за барел, е част от продължаващите усилия за стабилизиране на петролния пазар.
Тази последна покупка следва значителни продажби на петрол, инициирани през 2022 г., когато Байдън нареди освобождаването на над 100 милиона барела от SPR в отговор на рязкото покачване на цените поради геополитическото напрежение, особено след нахлуването на Русия в Украйна. Освобождаването спомогна за понижаване на цените на петрола от над $100 за барел до по-устойчиво ниво от около $80.
От Министерството на енергетиката заявиха, че тази придобивка ще бъде доставена между февруари и май 2025 г., като се прибави към вече закупените над 55 милиона барела за резерв. Финансови експерти като Тод Кембъл от TheStreet оцениха тази стратегия като една историческа петролна сделка.
Въпреки че SPR остава под нивата от преди инвазията, тези действия подчертават правителствената намеса за стабилизиране на пазара по време на кризи. Първоначалното освобождаване значително намали цените на газта, облекчавайки потребителския натиск.
Към сряда петролният фонд на САЩ отчете спад от над 2% на фона на продължаващото напрежение в Близкия изток, докато фондът Energy Select Sector SPDR регистрира ранни загуби, но възстанови част от позициите си по-късно през търговската сесия.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.