Andreessen Horowitz (a16z) ще стартира фонд от $4.5 милиарда за крипто и блокчейн стартъпи, съобщи в сряда.
Компанията залага на намирането на нови възможности, въпреки спада на пазара.
От a16z казаха, че $1.5 милиарда от фонда ще бъдат предназначени за начални инвестиции, докато $3 милиарда ще отидат за рискови инвестиции.
Този фонд, наречен “Crypto Fund 4”, се работи от известно време; Financial Times съобщи още през януари, че компанията планира нов фонд.
Генералният партньор Ариана Симпсън каза пред CNBC в интервю, че “при мечи пазари се появяват най-добрите възможности, когато хората всъщност могат да се съсредоточат върху изграждането на технологии, вместо да се разсейват от краткосрочна ценова активност”.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво да очакваме от Terra 2.0?
Компанията за рисков капитал, базирана в Силициевата долина, вече има три фонда, насочени към индустрията, първият от които стартира преди четири години.
По-рано известна с инвестиции в Instagram и Slack, компанията за първи път навлезе в крипто пространството с инвестиция в Coinbase през 2013 г. Оттогава наля пари в редица крипто начинания, включително Avalanche, OpenSea, Solana и Yuga Labs.
Новото съобщение довежда общите му средства за крипто и блокчейн до над $7.6 милиарда. Миналата седмица a16z също инвестира във Flowcarbon на сваления главен изпълнителен директор на WeWork Адам Нойман, който има за цел да се справи с екологичните проблеми чрез базирани на блокчейн инструменти за търговия с въглерод.
Банката за международни разплащания (BIS) наскоро обяви, че се оттегля от участието си в проекта mBridge – инициатива за трансгранична дигитална валута на централните банки (CBDC), която подкрепя от 2021 г. насам.
Visa обяви партньорство с Coinbase, предоставяйки новаторска услуга насочена към потребителите.
Между правителствата на държавите от Европейския съюз и Европейската централна банка (ЕЦБ) възникна борба за власт по отношение на контрола върху дигиталното евро.
Канадците изглежда се колебаят дали да възприемат изцяло инициативата на Bank of Canada (BOC) за дигитален долар, въпреки че проявяват известен интерес към нея.