Джъстин Бонс, основател и главен инвестиционен директор (CIO) на Cyber Capital, най-утвърденият фонд за криптовалути в Европа, привлича вниманието заради провокативните си забележки за Биткойн (BTC).
Посветеният на криптовалутите специалист предизвика полемика на 29 януари, като определи Биткойн като меме монета.
Бонс подкрепя твърдението си, изтъквайки възприеманата от Биткойн липса на „цел и сериозна функционалност„, освен че е обект на ценови спекулации, подобно на меме монетите.
Освен това Бонс подчерта ограничената мащабируемост на BTC, като се позовава на максималния му капацитет от 7 транзакции в секунда (TPS).
BTC is a meme coin
Without capacity, programmability, or long-term security; BTC has no utility!
Purely speculative, without purpose or reason
BTC is now the opposite of what Bitcoin was supposed to become
Betraying Satoshi's original vision laid out in the Bitcoin whitepaper
— Justin Bons (@Justin_Bons) January 29, 2024
Той отбеляза и липсата на „програмируемост“ и „дългосрочна сигурност“ при водещата криптовалута, като в крайна сметка заключи, че BTC няма „никаква полезност“.
Тези твърдения се коренят в съществуващата теза на Бонс, която е изложена в предишни текстове.
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс вярва, че Биткойн може да достигне $1 милион в рамките на следващите три години – и всичко зависи от икономическата политика и политическите цикли.