Според информацията венецуелското правителство е спряло официалната си криптовалута - Petro. Какво обаче доведе до края на Petro и защо то не успя да се справи със зашеметяващата инфлация в страната от 359.99% през 2023 г.?
Венецуела изглежда е първата страна, която въведе и прекрати дейността на собствена криптовалута. Към настоящия момент официалният уебсайт, който все още е достъпен, вече не подпомага покупките на Petro, като при опитите за регистрация се показва съобщение „В процес на поддръжка„.
Въведена през 2018 г., за да заобиколи санкциите на САЩ, Petro започна да функционира пълноценно през 2020 г. Въпреки сериозните усилия, монетата не успя да получи широко признание във Венецуела или в международен план.
Правителството се опита да го използва като вътрешна разчетна единица, като задължи използването му в социални жилищни проекти и обвърза 50% от минималната работна заплата с Petro.
Подкрепена от богатите петролни запаси на страната, ключов аргумент за привържениците на валутата на БРИКС, подкрепяща фиатни валути, базирани на суровини, Petro беше премахната от правителството само няколко месеца преди решаващите президентски избори, което беше сигнал за признаване на нейния неуспех.
В страна, която се бори с трайна хиперинфлация, отсъствието на Petro едва ли ще бъде оплаквано.
Въпреки че очакваното ниво на инфлация от 359.99% през 2023 г. бележи подобрение в сравнение с предходните години, Petro не успя да разреши дълбоко вкоренените проблеми на Венецуела, включително корупцията.
Според Индекса за възприемане на корупцията на Transparency International за 2022 г. Венецуела е получила мрачни 14/100 точки, като 0 означава „силно корумпирана„, поставяйки страната на 177-мо място от 180 държави.
Венецуела и САЩ участват в дискусии относно облекчаване на санкциите, за да се облекчат предизвикателствата, пред които е изправена почти нефункциониращата венецуелска икономика.
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.
Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, наскоро сподели информация за своите крипто активи, докато отговаряше на дискусия в социалните мрежи.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.