Начало » Изкуственият интелект: Голямата заплаха за киберсигурността

Изкуственият интелект: Голямата заплаха за киберсигурността

11.01.2024 22:00 2 мин. четене Kostadin Dimitrov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Изкуственият интелект: Голямата заплаха за киберсигурността

Роб Джойс, директор на отдела за киберсигурност в Агенцията за национална сигурност, алармира за нарастващата роля на изкуствения интелект (AI) в киберзаплахите. 

Криминалните и национално-държавните субекти все по-често използват AI технологии, получени от големи платформи, за да подобрят своите кибероперации. Тази промяна означава значителна трансформация в пейзажа на киберзаплахите, а AI играе решаваща роля както за нападателите, така и за защитниците.

За да се противопостави на тази тенденция, разузнаването на САЩ, под ръководството на Джойс, използва техники за AI и машинно обучение. Стратегията на агенцията се върти около използването на тези технологии, заедно с големите данни, за идентифициране на злонамерени дейности. 

Способността на AI да открива необичайни модели осигурява стратегическо предимство, особено в критични за САЩ инфраструктурни сектори като електроенергия и транспорт. Фокусът се простира отвъд традиционното откриване на злонамерен софтуер до идентифициране на уязвимости и грешки в изпълнението, които поставят предизвикателства пред защитата на киберсигурността.

Подкрепяните от Китай хакери, насочени към критичната инфраструктура на САЩ, както подчерта Джойс, използват AI, което прави методите им по-сложни и по-трудни за откриване. 

Разузнавателната общност на САЩ активно използва AI инструменти, за да наблюдава и реагира на тези заплахи. Изкуственият интелект се оказва полезен за идентифициране и смекчаване на действията на спонсорирани от държавата хакери, особено когато те имитират легитимни потребители на мрежата.

Подчертава се и ролята на генеративния изкуствен интелект в киберсигурността, тъй като способността му да създава убедителни компютърно генерирани текстове и изображения поставя нови предизвикателства. 

Джойс подчерта, че макар AI технологиите да не правят некомпетентен човек компетентен, те значително повишават ефективността на тези, които ги използват. 

Например, инструментите, управлявани от AI, създават по-убедителни фишинг имейли и изпълняват по-сложни хакерски операции. Тези развития изискват силен отговор от страна на агенциите за национална сигурност, за да останат напред в този развиващ се пейзаж.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

DeFi протокол претърпя експлойт – какви са последиците?

Loopscale, децентрализирана финансова платформа, изградена върху Solana, бе принудена да преустанови кредитната си дейност след сериозен пробив в сигурността, който доведе до загуби в размер на около $5.8 милиона.

27.04.2025 20:10 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Поредната крипто измама засегна депутат от Обединеното кралство – какви са последиците?

Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.

17.04.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Трейдър е изправен пред затвор за укриване на данъци от NFT продажби

Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.

14.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов малуер атакува големите крипто портфейли

Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.

13.04.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.