През 2024 г. се очаква значителна стъпка за БРИКС, свързана с продължаващото създаване на независима валута от страна на членките.
Стремежът за създаване на валута на БРИКС като алтернатива на щатския долар е основен акцент в рамките на блока. Разширяването през 2024 г. и нарастващата склонност на няколко държави да се отдалечат от долара повдигат въпроса: може ли това да е годината на въвеждане на валутата на БРИКС?
За да се отговори на това питане, от решаващо значение е да се направи оценка на текущото състояние и растежа на БРИКС. При неотдавнашното разширяване на членския си състав БРИКС прие нови държави, включително Саудитска Арабия и ОАЕ, което значително засили финансовата ѝ мощ.
Забележително е, че Иран, неотдавнашното допълнение към БРИКС, изрази намерение да допринесе за създаването на валута в рамките на алианса, която да оспори и евентуално да замени господстващия щатски долар. Мненията на различни експерти се разминават по отношение на последиците и потенциалните резултати от тази валутна инициатива.
Въпреки това нейното значение в рамките на дискусиите в алианса остава безспорно. Разширяването, което трябва да започне през новата година, може да проправи пътя за осъществяването на такава валута.
През август 2023 г. блокът БРИКС подчерта, че общата валута „увеличава нашето платежно разнообразие и намалява уязвимостта“, осигурявайки ясно разминаване с разчитането на зелените пари в търговските им взаимодействия.
Разработването на тази валута обаче може да продължи и след 2024 г., за да се осигури участието на всички заинтересовани държави. Въпреки това не може да се пренебрегне възможността валутата на БРИКС да бъде въведена тази година, вероятно по време на предстоящата среща на върха в Русия.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.
В ход, позициониращ Панама Сити в челните редици на дигиталните финанси в Латинска Америка, кметът Майер Мизрахи разкри, че градът скоро ще започне да приема плащания в криптовалути за различни обществени услуги, включително данъци, разрешителни и дори автобусни билети.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.