Показателят за икономическите нагласи на Европейската комисия отбеляза забележимо повишение през декември, въпреки че продължава да е на ниво, считано за по-ниско от стандартното.
Обезпокоително беше широко разпространеното нарастване на ценовите очаквания, което подсказва, че Европейската централна банка може да не се чувства принудена да започне ранни мерки за облекчаване на икономиката.
Производството продължава да бъде най-слабо стабилният сектор. Показателят за икономическите нагласи на Европейската комисия се повиши до 96.4 пункта през декември спрямо 94.0 пункта през ноември. Макар че нивото на показателя остава сравнително ниско, това е трето поредно повишение.
Леко подобрение бе отчетено в доверието в промишлеността (+0.3). Макар че сега запасите изглежда намаляват, оценката на поръчковия портфейл се влоши, което предполага, че производственият сектор може да преживее няколко месеца на потисната активност. Вследствие на това очакванията за заетостта отново се смекчиха.
Настроенията се повишиха в секторите търговия на дребно (+1.4) и строителство (+0.8). Освен това значително се повишиха нагласите в сектора на услугите (+2.9). С изключение на промишлеността, икономическите нагласи сега надхвърлят дългосрочната си средна стойност във всички основни сектори.
Доверието на потребителите също нарасна през декември, което се дължеше на подобрените оценки на настоящата ситуация и на очакванията за следващите 12 месеца. За тази положителна промяна вероятно допринесоха фактори като понижаващите се цени на енергията и нарастващите заплати.
Същевременно отделен доклад посочи спад на продажбите на дребно с 0.3% на месечна база за ноември, което съвпада с очакванията. Това обаче не означава непременно отрицателен прираст на потреблението през четвъртото тримесечие, тъй като домакинствата вероятно са разпределили повече средства за услуги.
Въпреки че през четвъртото тримесечие индикаторът за нагласите е средно малко по-висок от този през третото, за последното тримесечие на 2023 г. се очаква малка отрицателна стойност на растежа. Все пак през първата половина на 2024 г. е вероятно постепенно възстановяване, тъй като приключва корекцията на запасите и реалните разполагаеми доходи нарастват поради по-ниската инфлация.
Налице е цялостно увеличение на ценовите очаквания.
Информацията за инфлацията е по-малко оптимистична. Очакванията за продажните цени се повишиха във всички сектори, като значително надхвърлиха дългосрочните си средни стойности, с изключение на промишлеността. Освен това потребителските инфлационни очаквания се възстановиха, след като се понижиха през последните три месеца.
Тези констатации са от решаващо значение преди заседанието на ЕЦБ през януари. Продължават опасенията, че устойчивата тенденция към понижаване на инфлацията не е гарантирана. Същевременно подобряващият се икономически сценарий не налага ранно понижение на лихвените проценти. Текущите данни все още предполагат предпазлива, изчаквателна позиция, поне до второто тримесечие.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.
Дебюта на eToro на Nasdaq бе посрещнат с ентусиазъм в сряда, като акциите скочиха с близо 30% до затварянето на пазара — и Ark Invest се възползва.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.