Saudi Aramco обяви намаление на цените на суровия петрол във всички региони, включително в Азия - най-големия пазар на компанията.
Това решение е съобразено със спадащите световни цени на петрола и увеличения добив от производители извън ОПЕК (Организацията на страните износителки на петрол).
В изявлението си държавният производител Aramco 2222, посочи спад от $2 за барел на февруарските цени на различните сортове саудитски суров петрол, включително на водещия арабски лек, в Азия в сравнение с регионалния бенчмарк в Оман/Дубай от предходния месец.
Премията за саудитския суров петрол спрямо индекса ASCI – бенчмарк за кисел суров петрол по крайбрежието на Мексиканския залив – също ще намалее с $2 на барел спрямо нивата от януари, както се посочва в съобщението на Aramco. Освен това цените в Северозападна Европа и Средиземноморието ще бъдат намалени с от $1.50 до $2 за барел спрямо бенчмарка за суров петрол ICE Брент спрямо цените от януари.
След летния подем, който до голяма степен се дължеше на решението на Саудитска Арабия да въведе съкращаване на производството с един милион барела на ден в допълнение към съществуващите съкращения на ОПЕК+ (включително руското), през четвъртото тримесечие суровият петрол се сблъска със значителен спад. Саудитска Арабия и ОПЕК+ удължиха тези съкращения на производството до 2023 г.
По подобен начин петролът сорт Брент BRN00, световният бенчмарк, спадна с приблизително 19% през последното тримесечие, регистрирайки спад от 10.3% през 2023 г.
Цените на петрола отбелязаха отскок през миналата седмица на фона на опасенията за нападения на кораби в Червено море от страна на бунтовниците хути от Йемен. Това прекъсване доведе до пренасочване на доставките на суров петрол, засилвайки опасенията за по-широк конфликт, който може да наруши петролните потоци в Близкия изток.
Тези събития увеличиха търсенето на американски суров петрол, като намалиха отстъпката на WTI спрямо Брент и потенциално създадоха условия за рекорден износ от САЩ, отбелязаха анализаторите.
Междувременно добивът на петрол в САЩ нарасна до над 13 милиона барела на ден, достигайки или доближавайки се до историческите нива. Това увеличение намали предишните опасения относно ограничените доставки.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.