Начало » Други » Кризата тресе световната икономика – може ли да се оправи?

Кризата тресе световната икономика – може ли да се оправи?

05.01.2024 16:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Кризата тресе световната икономика – може ли да се оправи?

2024 г. е важна в следвоенната икономическа история, тъй като се навършват 80 години от конференцията в Бретън Уудс през юли 1944 г.

Тази ключова среща, проведена в Бретън Уудс, Ню Хемпшир, имаше за цел да установи нов световен икономически ред след Голямата депресия и Втората световна война. Тя положи основите на съвременната глобална икономическа система, въвеждайки институции като Световната банка и МВФ под ръководството на британския икономист Джон Мейнард Кейнс.

Съвременната световна икономика обаче е изправена пред нови предизвикателства – възстановяване след пандемията, колебания в цените на енергията и бързи климатични промени – което поражда необходимостта от съвременно споразумение от Бретън Уудс.

Първоначално доминирани от САЩ и Обединеното кралство, Световната банка и МВФ играят ключова роля в следвоенния икономически растеж до 70-те години на ХХ век. С течение на времето обаче те се ориентират към пазарно ориентирани политики, отклонявайки се от кейнсианските идеали.

Днес тези институции са поели ангажименти за справяне с климатичната криза и насърчаване на приобщаващия растеж. Въпреки това те продължават да се управляват от развитите държави, докато глобалният икономически пейзаж се е променил драстично. Китай, някога аграрен, сега е индустриална сила, която променя динамиката на търговията и световното производство.

Нововъзникващите икономики в глобалния юг са изправени пред пет основни предизвикателства: достъп до публичен и частен капитал, надвиснала дългова криза, интегриране в глобалните вериги за доставки и избягване на данъци от многонационалните компании. За да се справят с тях, институции като Световната банка трябва да увеличат кредитирането за програми за намаляване на бедността, да се съсредоточат върху устойчивото развитие и да подкрепят развиващите се страни в устойчивото преструктуриране на дълговете им.

Освен това насърчаването на нови търговски отношения е от решаващо значение, особено когато САЩ и ЕС се стремят да намалят зависимостта на производството от Китай. Развиващите се страни разполагат с жизненоважни ресурси за тази промяна, но продължават да съществуват пречки пред достъпа до частно финансиране и справедливото данъчно облагане на многонационалните корпорации.

80-годишнината от Бретън Уудс е подходящ момент за промяна на световния икономически ред. Президентът на Бразилия Лула, който ръководи срещата на върха на Г-20, се застъпи за реформи в тези институции, подчертавайки необходимостта от обновяване на тяхното управление, повтаряйки принципите на Кейнс за справедливо икономическо управление.

Срещата на върха в Рио де Жанейро може да послужи като катализатор на тази промяна.

Това съвпадение на историческото значение и съвременните предизвикателства подчертава спешната необходимост от съживяване на световните икономически структури, като се гарантира, че те отговарят на съвременните реалности и стремежи за приобщаващ и устойчив растеж.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето защо Фед може да понижи лихвите по-рано от очакваното според Goldman Sachs

Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.

08.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood подлежи на проверка от Европейска банка – ето защо

Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.

08.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ налага мита на няколко държави: Ще реагира ли крипто пазарът?

Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.

08.07.2025 8:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Илон Мъск представи политически проект – ще подкрепи ли Биткойн?

Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.

07.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.