Прогнозите на публичния и частния сектор сочат очаквано повишаване на световните цени на петрола през 2024 г., но степента на това повишаване остава несигурна поради преобладаващата геополитическа нестабилност.
Конфликтът в Украйна навлиза във втората си зима без особен напредък, което допринася за продължителна безизходица. Напрежението между основните вносители на петрол – САЩ и Китай, продължава. Едновременно с това продължаващите разногласия между палестинците и израелците засилват безпокойството в богатия на петрол Близък изток.
От Fitch Ratings подчертаха потенциалните последици от непредвидени събития в Близкия изток, изразявайки загриженост за последици, които се простират отвъд цените на петрола. Агенцията предполага, че скок на цената на петрола до $120 за барел през 2024 г. може потенциално да намали с 0.4% глобалния икономически растеж, докато МВФ прогнозира 2.9% глобална икономическа експанзия през същата година.
Прогнозите за цените на петрола през 2024 г. се обединяват около границата от $90 за барел. Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) предвижда средна цена от $93 за барел за суровия петрол тип „Brent„, което е повече от очакваната средна глобална цена за 2023 г. от $84 за барел. Понастоящем петролът сорт Brent се търгува на нива около $80 за барел, като през последните месеци изпитва колебания между $71.84 и $96.55 за барел поради съкращаването на производството от страна на Саудитска Арабия.
Въпреки че неотдавнашните сътресения в Израел доведоха до спад на цените на Brent с $10 през последния месец, анализаторите предвиждат възстановяване през следващата година. EIA очаква увеличение на световното производство с 1 милион барела на ден.
От Bank of America предвиждат средни цени на сорта Brent от $90 за барел през 2024 г., а експертите на Goldman Sachs прогнозирар средни цени от $94 за барел. Освен това Bank of America предвижда средната цена на суровия петрол „West Texas Intermediate (WTI)“ да бъде $86 за барел през следващата година.
Основните фактори, които оказват влияние върху тези прогнози, включват прогнозата на EIA за ръст на добива от страни извън ОПЕК, противодействащ на продължаващите съкращения на добива от организацията, което ще поддържа относително стабилен световен пазар на петрол.
От Bank of America предвиждат ограничен риск от понижение на цените, но сигнализират за потенциални възходящи рискове от напрежението в Близкия изток, прилагането на санкциите в САЩ и потенциалното намаляване на лихвените проценти на Федералния резерв.
Като цяло, макар че несигурността се очертава поради геополитическото напрежение, прогнозите клонят към вероятно повишение на цените на петрола за 2024 г., подкрепено от различни геополитически и икономически показатели.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.