През 2023 г. икономистите преживяха особено положителна година, тъй като действителните данни постоянно надхвърляха прогнозите според индекса на Citi за глобалните икономически изненади.
Няколко икономически тенденции са на път да засилят оптимизма за 2024 г.
От 2020 г. насам световната икономика демонстрира забележителна устойчивост на фона на предизвикателства като пандемията, европейския конфликт и прекъсванията на веригата за доставки. Въпреки че предизвикаха висока инфлация и агресивно повишаване на лихвените проценти, икономиките се адаптираха по-добре от очакваното. Към третото тримесечие световният БВП беше с над 9% по-висок от нивата преди пандемията, благодарение на логистичната адаптация и намалената зависимост от руския газ в Европа.
Опасенията за инфлацията намаляват. Предвижда се до 2024 г. инфлацията да спадне от 8.9% на 5.1%, като глобалният ръст на цените, включително на храните и енергията, се стабилизира. Въпреки че инфлацията в сектора на услугите продължава да се дължи на стабилните пазари на труда и бързото нарастване на заплатите, предизвикателствата пред веригата за доставки от епохата на пандемиите отслабват.
Притесненията от продължителни високи лихвени проценти намаляват. Основните централни банки може да намалят лихвените проценти по-рано през 2024 г., облекчавайки натиска върху домакинствата и бизнеса. Въпреки предизвикателствата, с които се сблъскват някои банки поради по-високите лихвени проценти, се разкриват слабости в бизнеса и недостатъчно капитализирани банки.
Перспективата за контролирано забавяне на американската икономика през 2024 г., управление на инфлацията без рецесия, се увеличи.
Въпреки че някои икономики се сблъскаха с неуспехи (например Великобритания, Германия и Китай), на други места се появиха обещаващи признаци. Индия, Мексико и Виетнам се възползваха от променящите се търговски модели, привличайки интереса на инвеститорите.
Благоразумното икономическо управление се възроди в региони като Гърция, където държавният дълг се върна към инвестиционния рейтинг, а мерките в Турция и Аржентина бяха насочени към нестандартни подходи. Централните банки в много развиващи се страни проактивно управляваха инфлацията.
В технологичната индустрия преобладаваше неочаквана енергичност. Безпрецедентният растеж на ChatGPT и хайпът около генеративния изкуствен интелект (AI) повлияха положително на фондовия пазар.
Потенциалното внедряване на генеративния AI през 2024 г. може да засили ръста на производителността. Иновации като одобрените от регулаторните органи лекарства за отслабване и напредъкът на Toyota в областта на твърдотелните батерии са обещаващи за сектора на електрическите превозни средства.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.