Румъния и България обявиха намеренията си да станат част от Шенгенската зона без граници по въздушни и морски маршрути до март 2024 г., както потвърдиха официални представители на двете страни.
Първоначално Австрия се противопостави поради опасения от увеличаване на нелегалната имиграция, но в крайна сметка бе постигнат компромис. Страната се съгласи да позволи постепенното включване на двете балкански държави в зоната, като през следващата година ще продължат дискусиите относно отварянето на сухопътните граници.
Понастоящем Шенгенското пространство включва 27 държави, като улеснява свободното движение на около 400 милиона души между тях. Бъдещото включване на Румъния и България би оставило само Ирландия и Кипър като останалите държави от ЕС извън това споразумение.
Българският министър-председател Николай Денков потвърди споразумението по време на правителственото заседание в края на годината. Въпреки че австрийски официални лица споменаха за продължаващите преговори, Виена, която преди това наложи вето на разширяването на Шенген през 2022 г., сега е смекчила позицията си.
Предлагайки междинен етап, наречен „Въздушен Шенген„, предшестващ отварянето на сухопътните граници, Австрия изрази готовност да облекчи правилата за въздушен транспорт за двете държави, при условие че Брюксел укрепи външните граници на ЕС.
Австрийската управляваща Народна партия, повлияна от силната позиция на водещата крайнодясна Партия на свободата по отношение на имиграцията и от сегашната си позиция в социологическите проучвания, възприе строг подход по този въпрос.
Към 18 юли 2025 г. крипто пазарът продължава да демонстрира рязка волатилност, воден от меме токените, иновациите от първи слой и ключовите активи с голяма капитализация.
Според данните, споделени от Wu Blockchain, днес са изтекли над $5.8 милиарда в крипто опции, като водеща роля има Етериум.
В нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ) се посочва, че неотдавнашното акумулиране на Биткойн в Ел Салвадор може да не е резултат от текущи покупки, а по-скоро от пренареждане на активите в контролираните от правителството портфейли.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.