На фона на по-широката стратегия за намаляване на зависимостта от щатския долар в рамките на коалицията БРИКС и широкото преминаване към финансова дигитализация 130 държави активно напредват към въвеждането на дигитална валута на централната банка (CBDC).
Това движение потенциално поставя щатския долар в уязвимо положение. Забележително е, че очакваното въвеждане на валутата на БРИКС в близко бъдеще може да изостри предизвикателствата, които се изправят пред доминиращата роля на долара в световните финанси.
Неотдавнашни доклади потвърдиха, че редица държави са в напреднал стадий на разработване на CBDC. Проучване, проведено от Форума на официалните парични и финансови институции (OMFIF), показа, че 41% от централните банки предвиждат да разполагат с напълно функционираща CBDC до 2028 г. Последиците от тази тенденция за щатския долар може да са големи.
През цялата 2023 г. сблъсъкът между съюза БРИКС и щатския долар привличаше значително внимание. Инициативите на съюза, насочени към намаляване на зависимостта от долара, предизвикаха значителни геополитически последици.
Проучванията показват, че на фона на действията на коалицията БРИКС 130 държави активно се стремят към въвеждане на CBDC, което представлява съществен риск за щатския долар. Също така това развитие съвпада с продължаващите усилия за създаване на единна дигитална валута в рамките на алианса БРИКС. Съществуват спекулации относно потенциала на тази валута да функционира самостоятелно като дигитален актив.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
БРИКС: 30 държави търсят партньорство със съюза
Освен това неотдавнашно проучване на OMFIF подчерта очакванията на 41% от централните банки за напълно функционираща CBDC в рамките на следващите четири години. Този ускорен график би могъл значително да засили разпространението на дигиталните валути в световен мащаб. Вследствие на това държавите по света биха могли все повече да предпочитат местните си валути, като допълнително намалят зависимостта си от щатския долар.
Понастоящем над 11 държави са започнали своите пилотни проекти за CBDC. По-специално дигиталният юан отбеляза забележителен успех по-рано през годината. С нарастването на популярността на подобни валутни алтернативи доминиращата роля на долара в международните транзакции може да бъде изправена пред забележими предизвикателства.
2024 г. е ключов период за щатския долар. Глобалният юг изглежда твърдо решен да продължи усилията си за дедоларизация. Освен това, когато съюзници на САЩ като Саудитска Арабия и ОАЕ прегърнат тези инициативи, позицията на долара може да претърпи необратими щети.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.