Начало » Други » Прогноза: Ето какво може да предстои за пазарите на петрол през 2024 година

Прогноза: Ето какво може да предстои за пазарите на петрол през 2024 година

26.12.2023 8:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Прогноза: Ето какво може да предстои за пазарите на петрол през 2024 година

През 2024 г. световните петролни пазари ще бъдат изправени пред сериозни предизвикателства, като ключови показатели ще определят траекторията на индустрията.

Ако погледнем към 2023 г., годината се определя от ОПЕК+, която прилага продължителни съкращения на производството, съставляващи 40% от световното предлагане на петрол. Тези съкращения, възлизащи общо на 3.66 милиона барела на ден, започнаха постепенно с 2 милиона барела на ден през октомври 2022 г. и с допълнителни 1.65 милиона барела на ден през април 2023 г., предизвиквайки положителна реакция на пазара.

През юни 2023 г. Саудитска Арабия, водещ член на ОПЕК, доброволно обяви допълнително намаление от 1 милион барела дневно, което доведе до ръст на цените на петрола с 25% до $97. ОПЕК+ допълнително удължи тези съкращения до първото тримесечие на 2024 г. Въпреки това фактори като умереното икономическо възстановяване на Китай и забавянето на европейската икономика, особено намаленото търсене на петрол в Германия, оказаха влияние върху динамиката на пазара. Освен това продължителният спад на производствената активност в САЩ в продължение на 13 последователни месеца допълнително усложни ситуацията.

С идването на 2024 г. се очаква повишено предлагане на петрол поради забавянето на икономическото развитие и ескалиралото производство в САЩ (достигащо 13.24 милиона барела на ден). Бразилия, Гвиана, Норвегия и Канада ще допринесат за това, което прави цените на петрола от $100 малко вероятни, ако не се стигне до геополитическо напрежение.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира нарастване на световното търсене на петрол с 1.1 милиона барела на ден, като производителите извън ОПЕК ще допринесат с 1.2 милиона барела на ден за глобалното предлагане. ОПЕК прогнозира ръст от 2.25 милиона барела на ден.

Анализите на цените сочат значителна подкрепа на $65 за WTI и на $60 за суровия петрол тип „Bremt“ на фона на забавянето на световната икономика. От Goldman Sachs прогнозират цена на сорта Brent от $80-$81, което съответства на прогнозата на МАЕ за $82.57. Продължават да се различават прогнозите, като Barclays посочва $93, а S&P Global – $85.

Навлизайки в 2024 г., глобалните икономически показатели подсказват за уязвимост, с възможна рецесия въпреки предложенията за меко приземяване. Следователно цените на петрола може да се сблъскат с по-голям потенциал за понижение, отколкото за повишение.

Въздействието на петрола върху потребителите е значително, като оказва влияние върху секторите и ежедневието. Повишаващите се цени на петрола водят до увеличаване на транспортните и енергийните разходи, което може да доведе до повишаване на цените на стоките и да повлияе на покупателната способност.

Въпреки предизвикателствата през 2024 г. очакванията сочат относително стабилни или низходящи цени на петрола в сравнение с 2023 г., съобразени с прогнозирания спад на световната икономика.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Robinhood подлежи на проверка от Европейска банка – ето защо

Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.

08.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ налага мита на няколко държави: Ще реагира ли крипто пазарът?

Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.

08.07.2025 8:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Илон Мъск представи политически проект – ще подкрепи ли Биткойн?

Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.

07.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторните органи на ОАЕ отричат слуховете за Toncoin

Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.

07.07.2025 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.