В неотдавнашното писмо на централната банка на Нигерия се обявява отмяната на забраната за извършване на транзакции с криптовалути.
Решението произтича от признаването на глобалните промени, показващи необходимостта от надзор на такива операции, както е посочено от банката.
Първоначално, наложена през февруари 2021 г., Централната банка на Нигерия (CBN) забрани на банките и финансовите субекти да участват или да подпомагат извършването на сделки с криптоактиви, позовавайки се на опасения за пране на пари и финансиране на тероризма.
Вследствие на това Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) на Нигерия въведе регулации през май следващата година, целящи да се ориентират между пълната забрана на криптоактивите и тяхното неконтролирано използване. В циркулярното писмо на CBN от 22 декември се набляга на световната тенденция за регулиране на доставчиците на услуги за виртуални активи (VASP), обхващащи криптовалутите и свързаните с тях активи.
Актуализираните насоки очертават процедурите, по които банките и финансовите институции могат да откриват сметки, да определят сметки за сетълмент, да предлагат услуги по сетълмент и да служат като канали за входящи валутни потоци и сделки за предприятия, участващи в сектора на криптоактивите. Забележително е, че VASP трябва да получат лиценз от нигерийската SEC, за да участват в крипто индустрията.
Въпреки тази промяна CBN запази ограничението за банките да търгуват, държат или извършват транзакции с криптовалути.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.