Цените на петрола отбелязаха значителен спад от близо 20% от своя връх през септември, отбелязвайки края на годината.
Анализаторите очакват скромно повишение на цените в началото на 2024 г. поради подобряващото се търсене и продължаващите съкращения на производството, прилагани от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) с цел поддържане на пазарното равновесие.
Няколко фактора обаче създават потенциални рискове, които биха могли да доведат до по-съществени колебания в цените на петрола, оказвайки влияние както върху запасите, така и върху общата инфлация.
В исторически план конфликтите в Близкия изток са оказвали огромно влияние върху цените на петрола. Макар че войната между Израел и Хамас все още не е довела до значителни смущения, неотдавнашните събития, като например нападението на йеменската фракция Хути срещу петролни танкери в Червено море в знак на солидарност с палестинците, доведоха до повишаване на цените на морските превози и до приблизително 8% увеличение на цените на петрола. Ситуацията може да се изостри, ако подобни нападения продължат, което ще принуди повече танкери да избягват ключови транспортни маршрути като Суецкия канал, което ще доведе до по-ясно изразена реакция на петролния пазар.
Продължаващият конфликт би могъл да се изостри допълнително, ако Иран се включи по-пряко в него, което може да доведе до по-сложен и въздействащ конфликт, който да предизвика двуцифрено процентно увеличение на цените на петрола.
Друга потенциална изненада за 2024 г. може да се появи от Венецуела, където президентът Николас Мадуро претендира за собственост върху регион в Гвиана, известен като Есекибо. Този район се намира в близост до мястото, където Exxon Mobil извършва проучвания за нефт. Exxon, която добива над 600,000 барела дневно в офшорната зона на Гвиана, планира да увеличи добива до над 1 милион барела дневно през следващите години. Териториалният спор може да ескалира, като потенциално може да засегне значителна част от световния пазар на петрол и да предизвика скок на цените. Освен това, ако санкциите срещу Венецуела бъдат възобновени, производството на петрол в страната може да намалее, което ще доведе до повишаване на цените на петрола.
Друо непредвидено развитие би могло да настъпи, ако ОПЕК промени тактиката си, като изненада инвеститорите с увеличен добив и по този начин доведе до понижаване на цените. Въпреки че ОПЕК+ обяви съкращения за 2024 г. на стойност над 4 милиона барела, тези мерки не успяха да повишат цените на петрола поради нарастващото производство извън ОПЕК и слабото търсене.
Предизвикателството се крие в способността на ОПЕК да поддържа сплотеност, както показа решението на Ангола да напусне организацията. Съществуват спекулации, че ОПЕК може да реши да отмени някои доброволни намаления, за да постигне оперативна гъвкавост, тъй като ръстът на търсенето се забавя през 2025 г. и политиките за декарбонизация оказват влияние върху търсенето на определени продукти.
Макар че възстановяването на доставките може да предизвика краткосрочни предизвикателства за енергийните компании, то може да осигури на ОПЕК по-голяма гъвкавост, докато се ориентира в енергийния пейзаж през 2025 г.
Главният изпълнителен директор на Robinhood Влад Тенев смята, че токенизацията на традиционните активи може да изиграе ключова роля за укрепване на позициите на американския пазар на акции в световен мащаб.
Стабилна монета загуби връзката си с щатския долар в сряда сутрин след твърдения, че компанията зад проекта, базирана в Хонконг, е изправена пред фалит.
Sony Singapore направи крачка към възприемане на криптовалутите, като въведе плащания с USDC в официалния си онлайн магазин, използвайки платежната услуга на Crypto.com.
Основателят на Binance Чанпен Джао, ключова фигура в света на криптовалутите, наскоро сподели своите наблюдения за развитието на изкуствения интелект чрез своя профил в платформата X, съветвайки разработчиците да бъдат внимателни, когато пускат токени.